3 otázky Vášmu finančému poradcovi (3 questions for your financial adviser)

Dan SolinDan Solin, podobne ako Richard Ferri v predošlom článku, kritizuje analytikov aj investičných manažérov, o ktorých existuje mylná predstava, že dokážu predvídať pohyby trhu, alebo jednotlivých akcií. Investorom radí pýtať sa tieto tri jednoduché otázky:

  1. Aké sú dlhodobé (10-50 rokov) výnosy a riziká portfólia, ktoré mi ponúkate?
  2. Ako by vyzeralo porovnanie tohto portfólia s portfóliom zloženým z pasívne spravovaných indexových fondov s minimálnymi poplatkami?
  3. V prípade, že sú vám ponúkané jednotlivé akcie, Solin odkazuje na štúdiu profesora Wermersa z University of Maryland, kde ukázal, že z vyše 2000 skúmaných akciových fondov za 32 rokov len 0,6% fondov skutočne porazilo trh. Treba sa spýtať, či si váš finančný poradca myslí, že sa nachádza medzi 0,6% ľuďmi, ktorí si myslia, že majú talent na investovanie.

English summary (from the original article): Dan Solin, similar to Richard Ferri from my previous post, addresses criticism to market analysts and investment managers. The current model, so Solin, is built on the demonstrably false premise that brokers and advisers have superior insights into the markets which permits them to manage our money intelligently. This “expertise” is touted in the endless predictions of “financial experts” who peer into their crystal ball and tell the unwashed masses what the future will bring.

Instead of asking advisers (who are only too willing to respond) “where do you think the market is headed”, investors would be far better served by insisting on answers to these questions:

  1. What is the long term (10-50 years) risk and return data for the portfolio you are recommending?
  2. How do these risk and returns compare to a comparable portfolio of low cost stock and bond index funds?
  3. If your broker or adviser is recommending individual stocks, ask her this zinger:

A recent study examined the stock picking skill of 2100 fund managers over a 32 year period and concluded that only 0.6% beat the relevant index (which the authors of the study attributed to luck). Are you in the 99.4% of stock pickers with no skill or the 0.6% of stock pickers who believe they have stock picking skill?


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma