Čo prinesie v investovaní rok 2012?

Uplynulý rok na finančných trhoch bol naozaj veľmi turbulentný. Euro sa po veľkom náraste výrazne oslabilo voči doláru a ukončilo rok 2011 približne na rovnakej úrovni ako začalo. Zlato si prešlo rovnakým scenárom, no dokázalo ukončiť rok v peknom pluse. Americké akcie reprezentované indexom S&P 500 po veľkých výkyvoch skončili približne na nule.

Dokázala toto predvídať väčšina analytikov na začiatku roka 2011? Ak nie, môžeme im znova veriť? A ak áno, dokážu to aj tento rok?

Aký je však prínos takýchto analýz? Sú presnejšie ako hod mincou? Myslím si, že nik nemá krištáľovú guľu a nedokáže pravidelne predvídať, kam sa trhy vydajú. Tento názor zastáva aj 40 odborníkov z najprestížnejších univerzít a výskumných pracovísk v USA (ako napr. MIT, Berkley, Yale, Harvard, Princeton, Stanford…) oslovených v rámci iniciatívy IGM Forum na univerzite v Chicagu. S tvrdením “Pokiaľ nemajú insider informácie, veľmi málo investorov, ak vôbec niekto, dokáže konzistentne presne predvídať, či cena niektorej akcie v daný deň porastie, alebo klesne.” v podstate úplne súhlasili. Čo to ale znamená pre investorov v roku 2012?

Pokračovanie článku nájdete na Finwebe Hospodárskych novín

Foto: topnews.net.nz.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma