Prečo neinvestovať do hedgeových fondov

Adam Parker, analytik z americkej Morgan Stanley, sa v týchto dňoch pozrel na výsledky hedgeových fondov a výsledok nebol pre ne príliš ružový. Ukazuje sa, že alfa (miera, o akú dokážu poraziť trh) postupne z roka na rok klesala až sa dostala do negatívnych hodnôt. To znamená, že pasívna investícia, za ktorú by ste zaplatili minimálne poplatky, je na tom z pohľadu výnosov horšie ako predražené hedgeové fondy.

Na obrázku vyššie je vidieť koreláciu indexu HFRI, ktorý kopíruje výkonnosť množstva hedgeových fondov, s americkým akciovým indexom S&P 500. Za sledovaných 15 rokov korelácia postupne narastala až na súčasných okolo 90%. Investícia do hedgeových fondov teda ponúka len veľmi minimálnu pomoc pri diverzifikácii portfólia.

Na ďalšom obrázku vidieť vývoj priemernej alfy indexu HFRI po zohľadnení bežných rizikových faktorov (trhové riziko,veľkosť spoločností atď.). Znova bije do očí zmenšovanie alfy v čase. Čím ďalej, tým je menšia až záporná. Opakovanie je matkou múdrosti – indexové fondy s tými najjednoduchšími stratégiami a minimálnymi poplatkami sú lepšou investíciou pre kohokoľvek z nás ako drahé hedgeové fondy, ktoré majú k dispozícii stratégie od výmyslu sveta a manažérov z najprestížnejších univerzít.

 

 

Zdroj: blogs.wsj.com/marketbeat/2011/11/21/hedge-funds-kiss-their-alpha-goodbye/

Foto: benzinga.com.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma