Aktívne spravované fondy znova neuspeli

Spoločnosť Standard&Poor’s vydala pred nedávnom svoju pravidelnú správu, v ktorej hodnotí výkonnosť aktívne spravovaných podielových fondov v porovnaní s pasívnymi indexami. Správa má názov SPIVA – Standard&Poor’s Indices Versus Active Funds Scorecard – a okrem akciových fondov zameraných na USA analyzuje aj akciové fondy investujúce v Európe, rozvíjajúcich sa krajinách, no porovnáva aj výkonnosť dlhopisových fondov.

Poďme sa pozrieť na výsledky aktuálne ku koncu prvého polroku 2011.  Za posledné 3 roky (2008-2011) porazil index S&P 500 63,96% aktívne spravovaných akciových fondov investujúcich do veľkých (large cap) US spoločností. Index S&P Mid Cap 400 porazil za rovnaké obdobie 75% aktívne spravovaných fondov svojej kategórie. 63% aktívne spravovaných fondov bolo porazených indexom S&P Small Cap 600. Za posledných 5 rokov boli výsledky veľmi podobné.  Nikomu určite netreba pripomínať, že sledované obdobie je poznačené padajúcimi trhmi, kedy by údajne aktívne fondy mali dosahovať lepšie výsledky ako pasívne investície. Opak je však pravdou. Tieto výsledky môžete vidieť aj na obrázku nižšie.

SPIVAmid2011

Kliknite pre zväčšenie.

Zaujímavé je tiež zistenie, že za minulých 5 rokov zaniklo 25% fondov, ktoré existovali v roku 2006. Okrem toho z existujúcich fondov si za toto obdobie (2006-2011) zachovalo štýlovú čistotu len 50% fondov! To znamená, že polovica fondov investovala do iného segmentu trhu, ako prezentovali, prípadne ako bolo ich počiatočné zaradenie. Je teda veľmi reálne, že aj keď si kúpite aktívne riadený fond, ktorého názov naznačuje investíciu do menších spoločností (small caps), v skutočnosti môže byť veľká časť majetku tohto fondu investovaná v spoločnostiach s veľkou trhovou kapitalizáciou (large caps). Tento fakt je jedným z argumentov proti aktívnemu investovaniu – nemôžete si byť istý tým, čo kupujete.

Čo sa týka fondov investujúcich mimo USA, sú výsledky veľmi podobné. Za posledné 3 roky neporazilo 57% aktívne spravovaných globálnych fondov svoj index. Na druhú stranu až 70% fondov investujúcich do small caps mimo USA porazilo svoj index. To isté by niekto čakal pri fondoch investujúcich v rozvíjajúcich sa krajinách (Rusko, Brazília, Čína…), no až 80% ich bolo v rokoch 2008-2011 porazených pasívnou investíciou.

Na záver sa pozrime ešte na dlhopisové fondy. Za posledných 3 a 5 rokov porazili pasívne investície aj túto kategóriu fondov (s výnimkou 2 segmentov – Emerging Markets dlhopisové fondy a Investment-Grade Intermediate dlhopisové fondy). Za zmienku stojí napríklad segment fondov investujúcich do dlhopisov s nekvalitným ratingom a vysokými očakávanými výnosmi – pasívna investícia (index Barclays High Yield) porazila až cca 92% aktívne spravovaných fondov.

Znova sa ako už mnoho krát pred tým ukázalo, že aktívne investovanie a aktívne spravované fondy nie sú optimálnou voľbou pre nikoho z nás. Vysoké poplatky s nimi spojené a nemožnosť predvídať pohyby trhu sú argumentom pre pasívne investovanie a pasívne spravované fondy. Netreba zabúdať ani na to, že fondy, ktorým sa podarilo poraziť trh za posledné povedzme tri roky, nebudú z veľkej väčšiny fondy, ktoré porazia trh v nasledujúcej trojročnici. Minulé výsledky totiž nie sú zárukou budúcich výnosov.

Foto: found.tumblr.com.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , ,

This article has one comment so far!

  1. Aktívne spravované podielové fondy sú mačkou vo vreci | Pasívne investovanie - investujte s nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu says —

    [...] dlhodobo pozitívnu alfu je inak ako dôsledkom náhody, či šťastia takmer nemožné (napr. tu, tu, alebo tu). Veľká väčšina fondov neporáža trh, čiže dosahuje negatívnu alfu. Dlhodobo len [...]

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma