Stratená dekáda alebo nie?

Medvedí trhČasto sa spomína, že predošlá dekáda bola stratená. Kto vraj investoval do akcií v roku 2000, do dnes  nezarobil, alebo len veľmi málo. Tieto tvrdenia sú živnou pôdou pre vznik rôznych nových fondov, investičných stratégií, ktoré sľubujú stabilné pozitívne výnosy každý rok, prípadne napomáhajú húfnemu ukladaniu peňazí na termínované vklady.

Keď sa na minulú dekádu dívate z hľadiska jedného indexu, čiže inými slovami z hľadiska jedného akciového trhu, mohli by ste mať pravdu. Americký index S&P v rokoch 2000-2010 vyniesol len 1,4% p.a. vrátane reinvestovaných dividend. No zrejme nik na svete, kto sa chce považovať za dobrého finančného poradcu by neodporúčal investovať len do jedného trhu. Pri investovaní je dôležitá diverzifikácia a rozloženie aktív, čiže treba pokryť čo možno najviac regiónov, trhov, cenných papierov. Nie časovanie trhu, alebo vyberanie jednotlivých titulov vám prinesie výnos. To je rozprávka. Nič také nefunguje, pokial nie ste CEO podniku obchodovaného na burze, prípadne prorok.

Carl Richards vo svojom blogu v The New York Times veľmi jednoducho ukázal, že tvrdenie o stratenej dekáde je mýtus, pokiaľ je vaše portfólio dostatočne diverzikované. Zostavil portfólio pozostávajúce na 100% z akciových investícií, no neobmedzil sa len na Spojené štáty. Jeho pokusné portfólio obsahovalo takpovediac celý svet v piatich indexových fondoch. Počas 10 rokov ho nechal bez akéhokoľvek zásahu pracovať (žiadne časovanie trhu, rebalansovanie, odoberanie, či pridávanie nových tried aktív). Toto portfólio vynieslo za obdobie 2000-2010 8,35% ročne! Vôbec nie zlé, ak si uvedomíme, že v sledovanom období akciové trhy vyspelých krajín prešli dvoma výraznými medvedími trhmi.

Keďže mať všetok majetok len v akciách je samozrejme len pre silné nátury, Richards sa pozrel aj na výnos investície zloženej na 60% z vyššie spomínanej akciovej zložky a na 40% z amerických štátnych dlhopisov so splatnosťou okolo 5 rokov. Výnos tejto investície by za posledných 11 rokov (2000-2010) bol 7,83% p.a. s nižším rizikom – volatilitou.

Dôležité je teda nepodľahnúť vábeniu finančného priemyslu, ani panike v časoch, keď akcie padajú. Stach je totiž najhorší radca. Pre dobre diverzifikované portfólio s čo možno najnižšími nákladmi nemusí ani minulá dekáda znamenať katastrofu.

Foto: marketspacetrading.com.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , ,

This article has 2 comments so far!

 1. Marian says —

  Prosim vas pod akymi anglickymi vyrazmi okrem spjoenia “index funds investing” najdem odborne clanky o pasivnom investovani? Hladal som nieco viacej o tejto teme a pod klucovym slovom ”passive investing” mi vysli nezmysli.
  Dik.

 2. Martin Kollár says —

  Zdravim Marian,

  zavisi, co presne hladate. Urcite odporucam napr sekciu Studie na tomto webe: http://indexfunds.sk/studie/. Tam je dostatok studii, ktorymi mozete zacat. V kazdej studii je pouzita literatura, pouzite zdroje, z ktorych mozete cerpat dalej.

  Okrem toho mozete skusit zahranicne blogy, ktore uvadzam v sidebare na hlavnej stranke. No a v googli mozete hladat aj index funds, index investing, efficient market hypothesis, eugene fama, john bogle, burton malkiel, random walk theory…

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma