Indexové fondy lákajú investorov

ActivevsPassiveMnohé zdroje uvádzajú, že investori sa zbavujú akcií a hovoria dokonca o konci akcií ako investičného nástroja (tzv. death of equities). Analýza Sama Mamudiho z portálu Marketwatch však ukazuje, že skôr ako akcií sa investori zbavujú aktívne spravovaných akciových podielových fondov.

Tento trend je dlhodobý. Od roku 2005 zaznamenali každoročne akciové aktívne spravované fondy pokles v majetku. Dokopy ide o sumu 369 miliárd USD. Naproti tomu indexové, pasívne spravované akciové fondy (bez ETFiek) zaznamenali za ten istý čas prísun úspor vo výške 112 miliárd USD podľa spoločnosti Investment Company Institute, ktorá zastrešuje americké investičné spoločnosti.

V tomto roku (do konca júla) podľa údajov analytickej spoločnosti Lipper opustilo aktívne akciové fondy v USA 29,5 mld USD. Do pasívnych indexových fondov za ten istý čas pritieklo 28,8 mld USD. Samozrejme sú to malé čísla, keď zoberieme do úvahy prísun peňazí do dlhopisových fondov od začiatku tohto roku do konca júla – 180 mld USD. No ukazuje to istý presun v zmýšľaní investorov smerom k pasívne spravovaným indexovým fondom. Myslím, že stále viac a viac investorov si uvedomuje neschopnosť aktívnych manažérov porážať trh. Najmä vďaka vysokým poplatkom, ktoré si za svoje služby účtujú. Indexové fondy sú preto svojimi nízkymi poplatkami lepšou voľbou pre investorov.

 Zdroj: MarketWatch.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , , , , , , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma