Zlatá horúčka (The Gold Frenzy)

GoldCena zlata stúpla  za posledné tri roky o 84% a v hoteli Emirates Palace v Abu Dhabi bol 13. mája spustený výdajný automat na zlaté tehly. 12. mája dosiahla cena zlata nové maximum – 1 243, 10 USD za trójsku uncu. Mnohí odborníci na základe týchto a podobných faktov tvrdia, že na trhu so zlatom sa vytvorila bublina a zároveň, že sa nejedná o žiadny bezpečný prístav, či ochranu proti inflácii, ako sa o zlate  zvykne hovoriť.

Pravda je taká, že zlato má v priemysle oproti iným komoditám len veľmi malé využitie. Na rozdiel od akcií nevypláca žiadne dividendy, alebo úroky, ako je tomu pri dlhopisoch. Pri zlate nie je ani žiadna ochrana ako pri bankových vkladoch. Okrem toho je s ním spojená vysoká volatilita – laicky povedané, jeho cena kolíše napríklad ako cena akcií. Nejedná sa teda o žiadnu bezpečnú investíciu.

Od roku 1972 do roku 2001 narástla cena zlata len o 336,5%, čo je len o niečo viac ako inflácia za to isté obdobie v USA (323,7%). Za to isté obdobie – 29 rokov – narástla hodnota akciového indexu S&P 500 o 2 466%.

S kúpou skutočného (fyzického) zlata sú spojené aj vysoké transakčné náklady. Investori platia niekoľlko percent nad trhovú cenu pri nákupe zlatých tehál, no pri kúpe zlatých mincí môžu investori preplatiť zlato až o 35%. To isté platí pre predaj.

Zlato je skôr nástroj na špekuláciu ako prostriedok na dlhodobú investíciu. Investori by sa nedopustili žiadnej chyby, keby ho zo svojho portfólia úplne vyradili.

Zdroj: Businessweek.com.

English summary (taken from the original article): As an investment, gold has never been more popular. Gold spot prices hit a record of $1,243.10 per ounce in Comex trading on May 12 before slipping $13.90, or 1.1 percent, to $1,230.10 on May 13. In the past three years, the precious metal is up 84 percent. On May 13, a vending machine that dispenses gold bars was unveiled at Abu Dhabi’s Emirates Palace hotel. Financial experts warn that all this enthusiasm for gold could be a warning sign—that gold prices could be near their peak. But even if gold keeps rising there are several features of gold that make it treacherous for individual investors, financial advisers say.

Gold might have a reputation as a “safe haven,” but nothing could be further from the truth. Unlike other commodities, gold has few industrial uses. Unlike businesses owned through the stock market, gold earns no profits and doesn’t pay out dividends. Unlike bonds, no one pays interest to holders of gold. And, unlike insured bank deposits, there is no guarantee of your principal investment.

Gold’s record as an inflation hedge is more mixed over the long term. Because gold fell from 1980 to 2001, the metal’s total appreciation from 1972 to 2001 was just 336.5 percent. That barely beats inflation over those 29 years of 323.7 percent, and is way behind the 2,466 percent return of the broad Standard & Poor’s 500-stock index if dividends are included.

There are practical problems with owning gold, as well. It’s heavy, and not easy for the average investor to buy, sell, ship, and store. Moreover, the transactional cost related to buying and selling physical gold are significant. The markups can reach up to 35%.

As a result, investors would not be worse off without gold in their portfolios. Gold rather a short-term speculation vehicle than a long-term investment.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , , , , , ,

This article has one comment so far!

  1. Tablet popust says —

    Tablet popust…

    - investujte s nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu…

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma