The index funds gospel according to Dr Burton Malkiel (Posolstvo indexových fondov podľa Dr. Malkiela)

Burton MalkielBritský denník The Guardian priniesol pred niekoľkými dňami článok o Dr. Malkielovi a jeho postoji k investovaniu. Burton Malkiel je profesorom ekonómie na slávnej univerzite v Princtone, kde získal aj doktorát. Titul MBA získal na Harvarde. V 80-tych rokoch bol dekanom na Yale School of Management a 28 rokov pôsobil v spoločnosti Vanguard – jednom z najväčších správcov fondov v USA, ktorý spravuje okolo 1,3 bilióna USD (nejedná sa o zlý preklad z angličtiny) prevažne v pasívnych indexových fondoch.

V roku 1973 vyšlo prvé vydanie jeho vplyvnej knihy Random Walk Down Wall Street (momentálne pracuje na 10 edícii), v ktorej argumentoval v prospech indexového investovania a varoval ľudí pred aktívnym investovaním (napr. technická analýza, fundamentálna analýza, časovanie trhu, špekulácie s akciami, komoditami atď) v čase, keď indexové fondy ešte neexistovali (prvý otvorila práve spoločnosť Vanguard v roku 1976).

The Guardian zhrnul v článku odporúčania a presvedčenie profesora Malkiela. Trhy sú podľa neho do veľkej miery efektívne. Preto nie je možné principiálne dosiahnuť dlhodobo vyšší výnos ako je výnos všetkých obchodovaných akcií v prípade akciového trhu (rovnako to platí napr. o komoditách, alebo dlhopisoch). Inými slovami, dlhodobo nie je možné dosiahnuť vyšší výnos ako je výnos trhu. Prestaňte platiť drahým finančným poradcom, ktorí aj tak nevedia odhadnúť vývoj trhu; vložte svoje peniaze do indexových fondov, ktoré nemajú vstupné alebo výstupné poplatky a správcovský poplatok je u nich tiež minimálny. Už len kvôli nižším nákladom majú veľkú výhodu oproti aktívne spravovaným fondom, ktoré ponúkajú banky a väčšina správcovských spoločností.

Profesor Malkiel sa opiera o množstvo výskumov, keď tvrdí, že dobré fondy z minulého roka nemusia priniesť vysoké zhodnotenie aj tento rok. Samozrejme, že z času na čas sa vyskytne niekto ako Warren Buffet, no dopredu nik nevie povedať, kto to bude a ako dlho mu to vydrží. Keby sa to dalo, nik by nestratil na technologickej bubline na prelome tisícročí, alebo na súčasnej finančnej kríze. Aktívni správcovia neboli schopní tieto bubliny predvídať.

Investori by teda mali uložiť svoje úspory do pasívne riadených, indexových fondov s minimálnymi poplatkami, široko diverzifikovať a rebalansovať svoje portfólio pravidelne, aby sa zachovalo pôvodné rozloženie investície.

English summary (taken from the original article):

Doctor Burton Malkiel is the man who started telling the world they should index their money before indexing was even invented.

He is professor of economics at Princeton University. That puts him somewhere very near the top of the tree in academic circles in the US. He has served on the US president’s council of economic advisers, and was dean of the Yale School of Management through the 1980s. Malkiel spent 28 years on the board of Vanguard, relatively unknown in the UK but colossal in the US, where it manages $1.3tn in mutual funds.

The lessons, he says, are simple. Markets are, broadly speaking, efficient. You can’t beat them, so fire your financial adviser and put your money into index funds. These are unburdened by investment management costs, so they will always outperform the average active fund. Build an asset allocation model that suits your age and risk profile, then diligently put money in every month until you retire. Annually rebalance your portfolio – selling what’s gone up, and buying what’s gone down. And that’s about it, really.

Via IFA.com.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , , , , , , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma