Výkonnosť inštitucionálnych investorov

Wall StreetJonathan Lewellen z prestížnej Dartmouth College zverejnil v roku 2007 štúdiu, v ktorej skúmal schopnosť inštitucionálnych investorov – čiže bánk, podielových fondov, penzijných fondov, poisťovní, hedgeových fondov, univerzitných fondov atď. – poraziť trh. Analyzoval obdobie rokov 1980 až 2005, kedy sa v USA významne zmenila štruktúra vlastníctva akciových spoločností obchodovaných na burze.

V 80tych rokoch držali inštitúcie okolo 27% všetkých obchodovaných akcií v USA, zvyšok patril bežným jednotlivým investorom. V roku 2005 patrilo inštitucionálnym investorom až 62% akcií. Lewellen začal svoju štúdiu s cca 500 inštitúciami v databáze a skončil s vyše 2700 v roku 2005.

Výsledky myslím neprekvapia nikoho. Inštitucionálni investori za posledných 26 rokov viac menej držali portfólio podobné trhu ako celku. Nesnažili sa teda časovať trh, ani vyberať jednotlivé akcie, ktoré by podľa ich analytikov mali trh prekonať. Pred zarátním poplatkov boli ich rizikovo očistené výnosy (alfa) len o niečo vyššie ako výnos trhu – okolo 0,4% p.a. Po zarátaní poplatkov by sa ich alfa úplne stratila. Inými slovami, ani veľkí inštitucionálni investori nedokážu porážať trh tak, aby to stálo za zmienku pred zarátaním poplatkov, nehovoriac o ich výkonnosti po zarátaní nákladov.

Z vývoja vlastníckej štruktúry akciového trhu v USA tiež vyplýva, že porážať trh bude stále tažšie, keďže inštitúcie zvyšujú svoj podiel na držbe akcií. Bežní investori, ktorí sú najľahšou obeťou skúsených investorov z radov inštitúcií predstavujú stále menší podiel trhu.

Celú štúdiu si môžete prečítať tu.

Foto: 1sg.sk


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , ,

This article has 2 comments so far!

  1. Marek says —

    čítam dobre výnos 0,4 percent p.a. netto? Mne sa to zda az priliz nizko vzhladom na postupovane riziko investora, kde teoreticky moze prist o vsetky peniaze…

  2. Martin Kollár says —

    Zdravim Marek, neslo o absolutny (celkovy) vynos, ale relativny – v priemere po zohladneni rizika (aby sa neporovnavali hrusky s jablkami) a pred zaratanim poplatkov, ktore ich klienti a oni sami platia, bol ich vynos len o 0,4% p.a. vyssi ako vynos trhu.

    To znamena, ze poplatky, ktore im investori platia za to, aby porazali trh a prinasali vyssie vynosy ako obycajny Buy&Hold, su vyhodene peniaze.

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma