Investovať do hedgeových fondov?

Hedge fundsPosledné dni ma zaujalo niekoľko článkov o hedgeových fondoch. Ide o fondy, ktoré narozdiel od bežných podielových fondov môžu využívať širokú paletu investičných nástrojov, stratégií, pákový efekt atď. Viac o nich sa môžete dozvedieť napr. v tomto článku.

John Paulson je posledné roky asi najskloňovanejším menom v hedge fondovom biznise. V rokoch 2007-2008 správne odhadol vývoj trhu s hypotekárnymi cennými papiermi a celého realitného trhu v USA, na čom zarobil cca 15 miliárd USD. Začiatkom roka 2011 spravovali jeho fondy okolo 38 miliárd USD a časopis Forbes ho zaradil na 17. miesto medzi najbohatšími Američanmi.

Trhy sa len sotva dajú dlhodobo predpovedať a zdá sa, že na to tento rok prišiel aj Paulson. Jeho fondy utrpeli masívne straty – Advantage Plus (-47%), Advantage funds (-32%), Recovery Fund (-31%) a jeho fond investujúci do zlata stratil v septembri 16%. Jedna z najväčších bánk sveta, HSBC, dokonca ohodnotila jeho fond ako 4. najhorší zo všetkých sledovaných hedgeových fondov. Rizikové stávky ho vytlačili do popredia a zdá sa, že toto riziko sa mu stane aj osudným. Viac sa dočítate v tomto článku z The New York Times.

Ďalší článok sa zaoberal novou štúdiou (Assessing the performance of funds of hedge funds), ktorá skúmala úspešnosť fondov investujúcich do hedgeových fondov. Čiže obdoba toho, čo poznáme aj u nás – fondy fondov. Človek by si pomyslel, že aj keď sú pre bežného človeka hedgeové fondy neprehľadné, profesionální správcovia majetku by sa už vyznať mali. Opak je pravdou. Vo svojej štúdií zistili autori, že len 5,6% fondov hedge fondov dosiahne pozitívnu alfu (po zohľadnení rizika porazia trh). Samozrejme je veľmi tažké povedať dopredu, ktorých 5% to bude v budúcnosti. Investori by spravili podľa štúdie lepšie, keby si hedgeové fondy do svojho portfólia vybrali náhodne a neplatili vysoké poplatky “profesionálom”. Autori skúmali 1315 fondov v období 1994-2009. Viac sa dočítate tu.

Na čo si je pre pri hedgeových fondoch treba dávať pozor, je ich minulá výkonnosť. Veľké množstvo týchto fondov totiž spätne upravuje minulé výnosy. Nejde o žiadne výnimky; je to pravidlo a ako autori ďalšej štúdie zistili, deje sa to pri takmer 40% fondov zo skúmaných 18 382 hedgeových fondov. Tieto revízie sa často dejú pravidelne, niekoľko krát do roka, či v histórií fondu a často ide aj o dramatické zmeny (z veľkého pozitívneho výnosu do záporného). Inými slovami, neverte hneď krásnym rečiam o výnosoch hedgeových fondov, s veľkou pravdepodobnosťou nie sú pravdivé. Fondy, ktoré svoje výnosy spätne revidujú, dosahujú horšie výsledky ako fondy, ktoré svoje výnosy nikdy spätne neupravovali. Povinné nahlasovanie auditovaných výnosov by bolo určite veľkým pozitívom pre investorov.

PS: Stále to bohužial vyzerá tak, že nové články budú len sporadické. No samozrejme tiež platí, že v prípade záujmu môžete napísať email, ak máte otázky a rád odpíšem, prípadne poradím, ak budem vedieť.

Foto: market-melane.com.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , ,

This article has 23 comments so far!

  1. Lnn says —

    Fajn clanok s jednou dolezitou myslienkou “davajte si pozor za co platite, nie vzdy sa to musi vyplatit”.
    A kedze o peniaze ide casto az na prvom mieste, dik za info

  2. Miky says —

    V sucasnosti plati ze najlepsie investovane su peniaze do vlastneho podnikania.

  3. Martin Kollár says —

    Pripadne do vzdelania a tym padom karierneho postupu. Stale ale plati, ze treba diverzifikovat, a tak by bolo fajn, keby sa cosi uslo aj na pasivne indexove fondy:).

  4. Lnn says —

    Myslim ze univerzalna pravda v tomto neexistuje. Podnikanie bolo moznostou vzdy, pochybujem ale ze vacsina podnikatelov moze zainvestovat trebars 10tis EUR a ziskat z toho patricny vynos v dohladnej dobe.
    Vzdelavanie je samozrejmost, kolko ludi ale nim vie dosiahnut karierny postup je podla mna nizsi ako 1%.
    Ja hlasujem za odborne vzdelavanie v oblasti v ktorej clovek posobi + vzdelavanie o peniazoch, nie je lepsej doby ako teraz kedy sa to cloveku zide.
    P.S. Martin, pokracujes vo svojich investiciach do indexovych fondov bez zmeny ?

  5. Martin Kollár says —

    Bohuzial pravidelny vynos 2-4% ako na terminovanych vkladoch podnikatelia zaisteni nemaju, riziko je vacsie a za to je hranica vynosu neobmedzena. Kto sa na to citi a ma dobru ideu, nech vyskusa. Preco nie..

    Suhlasim s tebou. Tym vzdelanim som myslel odborne vzdelanie v odvetvi, v ktorom clovek posobi, pripadne, v ktorom sa vidi aj o x rokov.

    Co sa tyka mojich investicii, pokracujem dalej. Nerobil som ziadne radikalne zmeny. Dokupil som si indexovy fond europskych korporatnych dlhopisov, ktory som este nemal, tiez som si dokupil indexovy fond hypotekarnych zaloznych listov (nemeckych) a do istej miery som sa priklonil o nieco viac k nemeckym statnym dlhopisom (tiez cez indexovy fond). Pri tom mi stale ostavaju aj napr talianske, spanielske, ci trosku greckych dlhopisov, ktore mam zastupene v dalsich indexovych dlhopisovych fondoch… Ako to riesis ty?

  6. Lnn says —

    Ja som dlhopisove pozicie vo fondoch postupne odpredal pocas roka, mam tam teraz minimum stazim sa minimalizovat riziko, tazko povedat ktorych dlhopisom sa dneska da verit. Nemecko z tohto pohladu vyzera najlepsie.

    Co sa tyka ostatnych index. fondov tak som docasne zastavil nakupovanie, ale peniaze neminam len ich zatial hromadim na zbernom investicnom ucte.

  7. Martin Kollár says —

    Tusim ste zacali investovat pasivne:). Super:).

    Ak ste predali takmer vsetky dlhopisove fondy, ostali Vam len akciove? Stale by ste mali mat nejaky fixny podiel dlhopisov v portfoliu kvoli minimalizovaniu volatility plynucej z akcii (ja mam 40%). Dlhopisy vs akcie maju relativne nizku korelaciu vynosov – to vyrazne znizuje riziko..

  8. Lnn says —

    Ano, mate spravny postred. Ved sme sa o tych americkych discount brokeroch bavili uz davnejsie. Na fin. trhoch som uz dlhsie a vyskusal som vselico (okrem day-tradingu a forex-u), o ETF som uvazoval uz davnejsie chcelo to len zakladny system a brokera pre realizaciu (som silnym zastancom pravidelneho investovania).

    Noo, aktualne ano hlavne akciove a potom hotovost. Rozumiem kam mierite, moj nazor je ale taky (kedze peniaze nepotrebujem vybrat v najblizsich rokoch) ze radsej ako znizit volatilitu dlhopismi si necham hotovost a volne ruky pre rozhodovanie (nie nesnazim sa casovat trh, len troska pomoct buducemu vynosu :) .
    Uvidime, mozem sa mylit a uz sa mi tato taktika v minulosti 2x osvedcila

  9. Martin Kollár says —

    Ako planujete dopomoct vynosu? Rad sa naucim/preskumam cosi dalsie, nove.. Tusim si raz vykame, raz tykame:)). Dakujem kazdopadne za prispevky.

  10. Lnn says —

    Ano tiez som si to vsimol, standardne na blogu tykam ale zacal si s vykanim tak som sa snazil pokracovat, ale dovolil by som navrhnut tykanie :)

    Princip je jednoduchy, v case klesania na trhoch zintenzivnujem frekvencie vkladov (cize napr. namiesto 1x mesacne investujem 2x), zalezi aj na tom kolko penazi som odlozil pocas ‘neinvesticneho obdobia’.

  11. Martin Kollár says —

    Samozrejme, tykanie je namieste:).

    Zavana to trocha casovanim trhu:)), ale pravidelne sporenie je popri nizkych poplatkoch jedna z mala veci, ktore moze naklonit mysky vah na stranu investora..

  12. Lnn says —

    Dobre dohodnute :)

    Ano moze sa zdat ze to casujem, ale hovorim je to jednoduche ked vidim trend blbej nalady a klesania trhu (ako bolo napr na jesen 2008, 2Q 2010) tak pridam investicie navyse (popri pravidelnych mesacnych).

    Hlavne nie je ziadna TA/FA

  13. Bohatí manažéri, chudobní klienti | Pasívne investovanie - investujte s nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu says —

    [...] Lack poukazuje aj na to, že indexy zobrazujúce priemerné historické zhodnotenie hedgeových fondov nemusia poskytovať verný obraz reality. Skreslujú ročne o 3%-5%. Dôvody, prečo to tak je, môžete nájsť napríklad v tomto článku. [...]

  14. Marek says —

    Zaujala ma spatna úprava minulých výnosov u hedge fondov. Ako je to vôbec s regulaciou, napr. USA čo sa týka reportovania výsledkov? V članku sa tiež uvádza, že nieje povinný audit výsledkov. Ako sa potom ma malý investor spoľahnút na minule, súčasne alebo aj budúce výsledky vo fonde?
    Myslím si, že celkovo hedge fondu sú jedna veľká bublina, hlavne založené na futures kontraktov. Existuje nespočetné množstvo hedge fundov a ešte viac zbytočných produktov…(tisíce ETFs atď)…v prípade prísnej legislatívy a regulacie by prinajmenšom 50 percent tohto odvetvia skrachovalo, moj osobný subjektíny názor….

  15. Martin Kollár says —

    Nejak detailne do legislativnej regulacie hedge fondov nevidim, no v minulosti sa dokonca nemuseli nahlasovat ani organu dohladu nad fin. trhmi v USA – SEC. Nemuseli hlasit svoje vysledky, no na druhu stranu, bezni investori k nim nemali pristup. Clovek musel mat posledne, myslim, 2-3 roky prijem aspon 200 000 USD rocne, aby mohol investovat do hedge fondov… Zrejme vacsina fondov je/bola registrovana v danovych rajoch, kde je regulacia este laxnejsia.

    Cize aby som odpovedal na otazku, maly investor nemusel mat strach priamo, kedze investiciu do hedge fondu nemal povolenu. Ci sa ale toto pravidlo dodrzalo vzdy, tazko povedat. Treba tiez povedat, ze mnohe penzijne plany v USA investuju peniaze buducich dochodcov z velkej casti do hedgeovych fondov a ich celkove vysledky nie su veru kto vie co. Mnohe zmiesane fondy mozu tiez investovat do alternativnych investicii, co su uz znamky hedge fondu. Na Slovensku ma napr taky fond Tatrabanka – SmartFund (minimalna investicia uz od 150 EUR:)).

    V roku 2010 prijali v USA Dodd-Frankov zakon, ktory regulaciu sprisnuje – v dosledku fin. krizy. Ako to ale naozaj vypali, a ci si nenajdu fondy cesticky ako to obist, ukaze cas. Nejaky mesiac dozadu som ale zachytil, ze napr. kvoli tomuto zakonu George Soros uzavrel svoj hedge fond pre externych investorov a bude v nom spravovat len rodinne peniaze, aby sa vyhol zvysenej regulacii…

    Uplne suhlasim s Vasim tvrdenim, ze sa jedna o bublinu a obohocovanie sa na ukor investorov. Najst skutocne dobry hedge fond, je ako hladat ihlu v kope sena. Precitajte si napr. k tejto teme toto: http://indexfunds.sk/2012/01/19/bohati-manazeri-chudobni-klienti/

    Ziadna tragedia by sa nestala podla mna, keby polovica (aj viac) tohto biznisu skrachovalo. Mnozstvo ludi by usetrilo obrovske peniaze, zamestnanci hedge fondov by sa mohli venovat kreativnejsim povolaniam a vytvarat skutocne hodnoty pre spolocnost.

  16. Marek says —

    Treba len dúfať, že tento trend v oblasti reštrukturalizácie legislatívy bude aj ďalej pokračovať, aj ked je to bude tažký a tvrdý boj hlavne s bankovými lobistickými skupinami.
    Podla najnovšich info Basel III zvyšuje krytie až na 36 percent vlasneho kapitalu pre investičné banky investujúce do hedgových fondov.Som zvedavý, ako sa to prejavi…či len nebudú menej obchodovat so svojimi peniazmi a viac s klientskými….
    Ta legislatíva v oblasti reportingu ma zaujíma, ako je to napr. v Švajčiarsku alebo Nemecku, či sú rôzne metódy reportovanie výnosu a rozdielna regulacia, lebo to je jedno z kriterii podla čoho by som si popripade vybral vhodný investičný nástroj alebo produkt (napr. ETF.)

  17. Martin Kollár says —

    Legislativa v Europe co sa tyka beznych fondov (aj ETF) je viac menej jednotna. V unii pre ne plati direktiva UCITS. Aka legislativa plati vo Svajciarsku, presne neviem. No urcite to maju v tomto bankovom raji vyriesene aspon na takej urovni ako v EU.

    Reporting je samozrejme povinny a u ETF mozete vidiet, ako sa ich cena meni prakticky zo sekundy na sekundu..

  18. LOL says —

    Pan Kollar
    obdivujem Vasu snahu minat cas tym ako sa nedaju zarobit peniaze a ako su vsetci spracovia a neviem kto zli. Popritom tu komicky propagujete nositelov nebelovych cien ktori zarabaju na na ponuke kadejakych fondov , z ktorych si beztak aj pasivny investor ma len velmi malu sancu vybrat tie spravne. Ak by ste neminal cas polo demagogio clankami aki su vsetci neschopnni ale radsej sa “oprel” do toho ako tie peniaze zarobit mozno by to bolo daleko lepsie. Vzdelavajte sa napredujte a NEMINAJTE CAS zakomplexovanymi prispevkami ONICOM. Najtragickejsie su vase clanky typu “panovi xy nevyslo to a to a cele je to zle”. TRAGIKOMEDIA jednym slovom . NULOVA HODNOTA . A prosim Vas ked sa tu uz dotazujete CXO advisory , zaplate si ich web ako ho nemate. Mozno vas osvieti

  19. Martin Kollár says —

    Dakujem Vam za komentar.

  20. best cheap online clothing stores for women says —

    best cheap online clothing stores for women…

    - investujte s nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu…

  21. John Lewis London Store Opening Times says —

    John Lewis London Store Opening Times…

    - investujte s nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu…

  22. sites says —

    sites…

    - investujte s nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu…

  23. بيتكوين مجانا says —

    You should also examine slippage which occurs your
    order is filled at a different price compared to what you are expecting.
    Forex trading market is also known and termed as FX and the meaning of
    both these words are Foreign exchange trading. The biggest
    winner inside resume risk aversion has become the Japanese Yen.

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma