Časovanie trhu opäť nevyšlo

Heinz BednarMnoho článkov na tomto blogu poukazuje na to, že investiční manažéri nedokážu časovať trh, ani ho poraziť. Nedávno ma v tomto presvedčení utvrdil aj rozhovor s Heinzom Bednarom, šéfom Erste Asset Management – správcovskej spolčnosti rakúskej bankovej skupiny Erste. Pod pána Bednara spadá napríklad aj správca fondov Slovenskej sporiteľne.

Išlo o rozhovor v časopise Trend, ktorý vyšiel 4. augusta (Trend 31/2011, str. 46-47). To bolo uprostred posledných akciových prepadov, no tento rozhovor bol určite robený skorej ako v deň distribúcie. Predpokladám, že to mohlo byť na prelome júla a augusta. Zaujala ma hneď prvá odpoveď:

Otázka:Pred pár mesiacmi ste prezentovali vyhliadky na rok 2011. Hovorili ste, že žiadna z krajín eurozóny nezbankrotuje, že tu bude solídny rast HDP, akcie porastú a dlhopisy budú mať pred sebou tiež dobrú perspektívu. Ako to vyzerá aktuálne?

Odpoveď:Nie som si istý, či sme to formulovali priamo tak, že nezbankrotuje žiadna krajina… Boli sme dosť optimistickí pri akciách a stále sme. Aj keď vidím vzlety a pády, našťastie nie také, aké sme zažívali v predchádzajúcich rokoch. Hoci tu bolo, a stále i bude, viac volatility. Máme určité inflačné obavy, ale tie už sú zahrnuté v cenách bondov a v úrokových sadzbách. Veríme stále korporátnym a emerging markets bondom. V polovici mája1  sme v akciách zažili dno a vidím preto odraz. Samozrejme, veľký vplyv majú politické diskusie, najmä o Grécku.

Horší timing na predikcie ohľadne vývoja akciových trhov si Heinz Bednar nemohol vybrať. Po prvé, posledné pády sú čo do rozsahu a rýchlosti podobné práve tým najväčším v rámci súčasnej krízy, ktoré sme zažili na jeseň 2008. Po druhé, k žiadnemu odrazu od marcového dna neprišlo. Práve naopak – dno bolo prerazené a z júlového maxima amerického trhu (index S&P 500) sme spadli o cca 20%, čím sa vytvorilo nové tohtoročné dno. Na obrázku dole je všetko vidieť aj graficky znázornené na americkom indexe S&P 500. Podobný priebeh mali aj iné svetové burzy.

SP500
Možno by sa nad tým dalo mávnuť rukou, keby tento rozhovor vyšiel pred polrokom. Ak by trh nemal byť efektívny a pán Bednar, jeho kolegovia a ďalší aktívni správcovia peňazí by skutočne dokázali porážať trh, ako by sa mohlo stať, že nevideli prichádzať 20% prepad tesne pred tým ako sa udeje?

Aký názor máte vy? Dokážu správcovia majetku dosahovať nadtrhové výnosy pri nízkom riziku? Dokážu inými slovami porážať trh, alebo sú platení zbytočne? Rád si prečítam vaše komentáre.

 1. Zrejme ide o preklep, tohtoročné dno neberúc do úvahy aktuálne prepady bolo v polovici marca. []

pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , ,

This article has 6 comments so far!

 1. Marian says —

  Ahoj Martin,

  Dobra tema na tieto dni! Samozrejme ze manazeri podielovych fondov nevedia casovat trh, ale nebol by som si taky isty u manazerov Hedge fondov, nemali by ste nieco na tuto temu ? Ako porazili najvacsie hedge funds svoj benchmark ? Velmi by ma to zaujimalo.

  BTW vacsina nestrannych investorov ocakava dalsi masivny pokles akciovych trhov, situacia okolo dlhoveho zatazenia sa v podstate nevyriesila.

 2. Martin Kollár says —

  Zdravim Marian,

  chystam nieco aj k hedge fondom. Je k tomu pomerne dost studii, no zdaleka nie tolko ako pri beznych podielovych fondoch. Kvalita dat je totiz o poznanie horsia, kedze hedge fondy nie su tak prisne regulovane ako volne dostupne podielove fondy.

  Vo vseobecnosti sa da povedat, ze ani hedge fondy neporazaju indexy. Kto si ich kupi, plati vacsinou obrovske poplatky za vynosy podobne dlhopisom.

  Co sa tyka dlhov, mate pravdu. Tiez sa mi zda, ze sa nic neriesi a nemalo sa nic zachranovat. Oddaluje sa nevyhnutne a bude to o poznanie horsie, ak v kratkom case po sebe zbankortuje viacero statov, kedze sa im uz nebude dat pomoct.

  Ak este neinvestujete pasivne, nepremyslate, ze by ste s tym zacali:)? Alebo ak mate nejake zaujimave aktivne strategie, mozte sa s nimi podelit v tomto vlakne: http://indexfunds.sk/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=5.

 3. Marian says —

  Pasivne investovanie je moj ciel do buducnosti.

  Avsak najprv si pockam na totalny kolaps akciovych trhov (market equilibrium). Neradno kupovat na vrchole, hlavne ked ten vrchol bol umelo sposobeny kvantitativnym uvolnovanim :)

 4. Marian says —

  Aby som bol presnejsi, cakam na P/E Ratio na Indexe S&P500 az bude na tzv. Fair Value t.j. 10-15. Momentalne sme na hodnote 23-25.

 5. Martin Kollár says —

  Nie sme na S&P 500 uz niekde pod 15, co sa tyka PE?

  Kazdopadne mi neda pripomenut, ze trh sa casovat neda a to ani pomocou PE:). Moze sa stat, ze uz nikam hlbsie nepadneme a vy premeskate vhodny cas na nastup, no tiez sa moze stat, ze trhy budu nadalej padat pri zachovani urovne PE medzi 10-15. Ak je to mozne, odporucam zacat investovat pasivne cim skor a nestracat cas sledovanim trhu a spekulaciami.

 6. Predpovede, predpovede, samé predpovede | Pasívne investovanie - investujte s nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu says —

  [...] Časovanie trhu opäť nevyšlo [...]

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma