Vzdelanie vynáša viac ako špekulácie

Namiesto aktívneho investovania zvyknem často odporúčať ako lepšiu alternatívu vzdelávanie, investovanie do vlastného rozvoja. Nejde len o výhodnejšie uložené peniaze, ale aj o prínosnejšie trávenie času. Určite totiž skoro každý vo svojom okolí pozná oveľa viac vzdelaných ľudí, ktorí dosahujú zaujímavé ohodnotenie v práci a tiež duševné naplnenie, ako aktívnych investorov, či traderov, ktorí sa špekuláciami na finančných trhoch skutočne živia. Tých druhých je naozaj ako šafránu.

Včera som narazil na informáciu, že americký The Hamilton Project prišiel so štúdiou, kde odhadli výnos vplyvom vysokoškolského vzdelania na 15% p.a. po odrátaní inflácie. Dá sa to predstaviť napríklad ako výnos z investícií (v USA napr. školné) do vzdelania. Tento výnos je o poznanie vyšší ako výnos amerického akciového trhu za posledných 80 rokov (zastúpený indexom S&P 500) – cca 10% p.a., no pred zohľadnením inflácie! Je dôležité si uvedomiť, že okrem finančného kapitálu má človek k dispozícii aj tzv. ľudský kapitál – teda svoje schopnosti, možnosti, svoj potenciál, ktorý môže v živote naplno rozvinúť, ak sa bude o to snažiť.

Autori štúdie tiež ukázali, že vysokoškolské vzdelanie je prínosné aj pre zamestnania, kde by teoreticky nebolo potrebné – napr. administratívna práca. Otvára totiž možnosti do budúcnosti. Iné štúdie tiež potvrdzujú, že štúdium zvyšuje kvalitu života – predlžuje ho a robí ľudí šťastnejšími.

Samorzejme je relatívne ťažké vypočítať výnos pochádzajúci zo vzdelania. No určite stojí minimálne za zváženie, či nie je výhodnejšie venovať peniaze a najmä svoj čas na vzdelávanie (nielen na univerzite, ale aj rôzne ďalšie kurzy – napr. jazykové, či iné školenia súvisiace s pracovnou náplňou) než skúšať svoje šťastie na finančných trhoch, ktoré sa podľa množstva dôkazov hýbu náhodne, a teda nepredvídateľne.

Via financeclippings.blogspot.com.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: ,

This article has 3 comments so far!

 1. Tekbir Giyim says —

  hmm thanks . good night

 2. Boğazlı Body says —

  Thank you for the information.
  Boğazlı Body :)

 3. Kolay Detoks Formulü says —

  I had traced a valuable site …

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma