Kde nakupovať indexové fondy?

BrokersUž vyše roka sa snažím písať o výhodách pasívneho, či ak chete indexového investovania. No dlhší čas mám pocit, že by bolo dobré napísať aj to, kde sa vlastne indexové fondy dajú kúpiť a ako teda investovať pasívne v reálnom živote.

Len pre istotu a kvôli tomu, že opakovanie je matka múdrosti – pasívne, či indexové fondy sú také fondy, ktoré sa snažia kopírovať vývoj toho-ktorého indexu (trhu). Ich manažéri sa nesnažia vyberať cenné papiere, o ktorých si myslia, že sa nadmerne zhodnotia. Ani sa nezbavujú cenných papierov, ktoré by sa mali v najbližšej dobe výrazne prepadnúť. Je tomu tak preto, že trhy sa pohybujú náhodne a nik na svete nemá kryštálovú guľu (akúkoľvek investičnú stratégiu), ktorá by dokázala stabilne prekonávať indexy (trhy ako celok) pri nepomerne nižšom riziku. Inými slovami, portfólio, ktoré vám zloží opica, alebo náhodný generátor bude rovnako kvalitné ako portfólio zložené akýmkoľvek aktívnym investičným manažérom, či poradcom. Niektoré z množstva dôkazov nájdete medzi mojimi článkami, alebo v sekcii Štúdie.

Výhody indexových fondov

Pasívne (indexové) fondy preto ponúkajú viacero výhod oproti aktívne spravovaným fondom, s ktorými sa denno denne stretávate v ponuke bánk, obchodníkov s cennými papiermi, či rôznych finančných poradcov:

 • minimálne poplatky – nie je potrebné platiť drahých investičných manažérov a ich nefungujúce investičné modely, či stratégie. Správcovské poplakty sú minimálne (napr. 0,15% p.a.), vstupné a výstupné poplatky neexistujú.
 • eliminácia ľudského faktoru – chybám v investičnom rozhodovaní podliehajú bežní investori, ale aj skúsení investičný manažéri;
 • prehľadnosť – v každom momente viete, do čoho váš fond investuje; pri aktívne spravovaných fondoch to nie je vôbec samozrejmé;
 • nízke náklady – keďže sa vo fonde v priebehu roka aktívne neobchoduje, vznikajú len mimimálne poplatky za kúpu/predaj cenných papierov;
 • diverzifikácia – indexové fondy obsahujú často stovky cenných papierov, čím sa znižuje investičné riziko. Aktívne spravované fondy investujú spravidla len do niekoľko desiatok cenných papierov.

Kde ich kúpiť?

Aktívne spravované fondy dostať bežne na pobočkách bánk, či cez rôznych finančných sprostredkovateľov – na Slovensku napríklad OVB, či Partners Group. Indexové fondy u nich dostanete len veľmi ťažko. Keďže v našom regióne môžeme využívať len indexové fondy v podobne ETF (fondy obchodované na burze), je nutné použiť služby obchodníka s cennými papiermi (OCP), ktorý vám umožní prístup na burzu.

V našom regióne pôsobí viacero OCP, no zďaleka nie všetkých by som odporúčal na pasívne invstovanie. Ja osobne používam brokerjet.cz Českej sporitelne, ktorý patrí do rakúskej skupiny Erste Bank, Patria Direct, ktorý patrí do skupiny KBC (tam patrí aj ČSOB) a US spoločnosť Firstrade kvôli indexovým fondom pokrývajúcim amerikcé trhy. Prí výbere OCP je treba zvažovať niekoľko kritérií:

 • poplatky – čím nižšie, tým viac peňazí môže pracovať pre vás – pozor napr. na poplatky za neaktivitu, ktoré sú namierené proti pasívnym investorom
 • história, dôveryhodnosť – je veľmi potrebné vyberať si OCP s dlhšou históriou, prípadne patriace do veľkej nadnárodnej skupiny
 • prípadné minulé spory s klientmi, či regulátormi – čím menej, tým lepšie
 • záruky – čo v prípade, ak OCP skrachuje? Je OCP nejako poistený?
 • ostatné služby – napr. automatické reinvestovanie dividend, prehľadná obchodná platforma…
 • bezpečnosť obchodnej platformy – samozrejmosťou je dnes už aspoň trojvrstvová ochrana (login, heslo a napr. SMS) a tiež šifrovanie (protokol https)

Brokerjet.cz, Patria Direct, aj Firstrade podľa môjho názoru tieto predpoklady spĺňajú. Netvrdím, že neexistujú aj lepší brokeri (OCP), no ja som zatiaľ veľmi spokojní aj s ich službami. Všetci traja umožňujú relatívne jednoduché otvorenie obchodného účtu cez internet bez zbytočných zdržaní.

Čo sa týka poplatkov, vo Firstrade zaplatíte 6,95 USD bez ohľadu na veľkosť obchodu. Či nakúpite indexové fondy za 1000 USD, alebo 1 000 000 USD, stále to bude 6,95 USD za nákup, prípadne predaj. Tento broker tiež umožňuje bezplatné reinvestovanie dividend, čo je veľmi dôležité, keďže dividendové príjimy tvoria historicky veľkú časť celkového zhodnotenia akciových investícií (viď obrázok nižšie). Niektoré indexové ETF môžete dokonca kúpiť bez poplatku. Ďalšou výhodou je, že neplatíte nič za vedenie účtu a vrátia vám aj poplatky za medzinárodný prevod peňazí, ktoré ste zaplatili vašej banke.1

S&P 500 Dividend Yield

Dividendový výnos indexu S&P 500

 

Ak by ste chceli nakupovať európske akciové indexové ETF napr. cez brojerjet.cz, zaplatíte za investíciu do 5000 EUR poplatok 10,95 EUR a pri investícii nad 5000 EUR vám stiahnu za obchod 0,1% + 9,95 EUR. To je stále relatívne lacné, keď si to porvnáte s poplatkami našich bánk za obchodovanie, prípadne so vstupnými poplatkami do akciových aktívne spravovaných fondov. Detailný rozpis poplatkov brokerjet.cz nájdete tu. Takisto je aj tu vedenie účtu zadarmo a neexistujú poplatky za neaktivitu.

Čo však u miestnych OCP absentuje, je automatické reinvestovanie dividnend zdarma ako je to bežné v USA. Pri nižších investovaných sumách predstavujú dividendy relatívne malé sumy a poplatky brokerjetu, či Patria Direct by mohli pohltiť príliš veľkú časť dividendy, prípadne celú. Riešením je kúpa indexových ETF, ktoré dividendy nevyplácajú.

Záver

Okrem nákupu, prípadne predaja indexových fondov využívajú pasívni investori ostatné služby OCP len veľmi zriedka. Čo sa týka mňa, okrem kúpy a občasných predajov, ostatné služby nevyužívam (napr. aktuálne obchodné dáta, analýzy, odporúčania, obchodovanie derivátov, obchodovanie na páku…). Svoje portfólio kontrolujem len veľmi zriedkavo.

Pri pasívnom investovaní je totiž zbytočné tráviť denne, týždenne, či mesačne hodiny nad analýzami trhového vývoja a špekuláciami so svojim investíciami. Trhy sa totiž hýbu náhodne a lepšie informácie ako trh celkovo, či insider obchodníci mať ja, ani nikto z nás nebude. Tým pádom nám ostane fúra času na užitočnejšie aktivity, ako je predpovedanie ďalšieho vývoja finančných trhov. Pasívnym (indexovým) investovaním ušetríte tiež množstvo peňazí pre seba, či svoju rodinu, ktoré by inak skončili vo vreckách bankárov, či investičných manažérov so “zaručenými” informáciami o trhovom vývoji.

Dislaimer: Od žiadnej zo spomenutých spoločností v žiadnom prípade nedostávam provízie za otvorenie účtu, či ich propagáciu. Všetko napísané sú len moje osobné skúsenosti a odporúčania.

Foto:  zombio.com; multpl.com.

 1. Upresnenie pridané 9.7.2011: Firstrade vracia momentálne 25 USD, ak si otvoríte účet s minimálne 10 000 USD. []

pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , ,

This article has 26 comments so far!

 1. Lnn says —

  Zdravim.
  Fajn clanok, myslim ze prakticke informacie mozu byt uzitocne pre viacero ludi, predsalen pasivne(indexove) investovanie na slovensku este spropagovane nie je.

  Co by mna zaujimalo (okrem informacii ktore tu uz boli prezentovane) ci existuje sposob pravidelneho investovania mensich sum (napr 100eur/mesacne), ked sa tu uz bavime o jednoduchosti. Viem ze napr. brokeri v US (Vanguard, Schwab) dokonca odpustia poplatok za nakup pri takychto ‘sporiacich programoch’.

  Inak Vami odporucany Firstrade celkom zaujal aj mna (myslim ze pre zaciatok investicii na US trhoch je vhodny pre kazdeho), akurat riesim sposob ako co najjednoduchsie posielat k nim peniaze v USD.

 2. Martin Kollár says —

  Zdravim Vas.

  Mnohi americki brokeri dokonca odpustia transakcne poplatky, aj ked nejde o sporiaci plan, no len “beznu” kupu ETF.

  V SR a Cechach vsak prilis sporiace plany zvyhodnovane nie su. Brokerjet si pyta 1,75% z pravidelne mesacne investovanej sumu pri nakupe podielovych fondov.

  Lepsie su na tom nemecki brokeri. DAB Bank ponuka 100% zlavu z poplatku pri nakupe vybranych ETF (niekoko 10ok). Viac info najdete tu: http://ako-investovat.sk/index.php/fondy/105-etf/265-etf-sparplaene-zaujimavy-nastroj-pre-pasivne-investovanie.

  Firstrade je fajn. Ako jeden z mala US brokerov mi ako foreignerovi otvorili bez problemov ucet. Velki hraci ako Schwab, Fidelity atd s tym mali neskutocne problemy. Firstrade ma momentalne super promoakcie; treba vyuzit. No a peniaze im poslat zrejme najjednoduchsie bankovym prevodom – tak som to robil aj ja…

 3. Lnn says —

  Dakujem za spresnenie.

  Ta velkost trhu je v tomto zrejme rozhodujuca, aj ked je otazka ci pocet klientov v US rastie hlavne vdaka nizkym poplatkom alebo tie poplatky znizovali az s rastou zaujmu (nieco na styl ci bola skor sliepka alebo vajce), moj nazor je ze znizenim poplatkov by sa rozhodne pocet klientov zvysil (na slovensku ale nie, tu je dost klientov aj pri tych 5% poplatkoch takze naco znizovat).

  Tych 1,75% nevyzera pri pohlade na slovenske sporiace schemy az tak zle, treba do toho ale zapocitat poplatok za zahranicny prevod (10eur moze byt pri mensich sumach slusne percento), plus by ma zaujimalo ci odporucate posielat peniaze uz v koncovej mene (cize na USD ucet u brokera posielat USD), alebo posielate EUR a broker si to prevedie svojim kurzom. Na slovensku co s tyka kurzov je medzi bankami az 7% rozdiel, co sa mi zda dost vela a teda bude zalezat kto robi dany prevod (napr spominany EUR na USD).

  Dakujem za odkaz, zhodou okolnosti som tento clanok uz cital, tam mam osobny problem s nemcinou (nie je na dostatocnej urovni, skoda ze banky v DE nemyslia na zahranicnych klientov)

  Firstrade riesim akurat aj ja, okrem preplatenia nakladov za prevod penazi zrusili poplatky za nakup urcitych ETF, myslim ze idealny cas na nakup (ci uz rozsirenie potrfolia alebo pre novych ludi ako zacat).

  Pekny den prajem a drzim palce, a aby ta podpora nebola len virtualna odporucim stranku dalej.
  Sa priznam ze mam par pripomienok k clankom, ale to uz necham na samostatny email v buducnosti.

 4. Martin Kollár says —

  Ak si otvorite ucet v brokerjet a peniaze mate v Slovenskej sporitelni, malo by to byt bez nejakych vyraznych poplatkov za medzinar. prevod. Tak isto ked mate CSOB ucet a otvorite si obchodny ucet v Patria Direct, nezaplatite nic, alebo len par centov, kedze ide akoby o prevod v ramci jednej banky.

  Co sa tyka meny, v USA Vam iny ako dolarovy ucet neotvoria, cize tam EURa ani neposielajte (pripadne ich banka zmeni na USD aktualnym kurzom v ramci prevodu).

  Ad Firstrade: Chybu urcite nespravite. Som tam uz cca 3 roky a ziadne problemy.

  Odporucajte stranku kazdemu, novym navstevnikom sa velmi potesim:). Skuste si ju pridat aj na Facebook, tam zvyknem sem tam pridat este nejake kratke zaujimave info naviac.

  Ad pripomienky: Pokojne aj k clankom, alebo do fora, alebo mailom. Budem rad:).

 5. VT says —

  Taktiez som spekuloval nad otvorenim uctu u Firstrade, ale zarazili ma poplatky za prevod penazi na ucet brokera. Tu som si nie isty, ci je veta, ze Firstrade vracia poplatky za medzinarodny prevod uplne pravdiva. Fistrade maju na strankach uvedene, ze pri prevodoch aspon 10.000$, vratia na poplatkoch maximalne 25$. V mojej banke si pri tejto sume nauctuju poplatky vo vyske 60eur.
  Viete o vyhodnejsom prevode penazi k brokerovi, resp. podarilo sa Vam od Firstrade ziskat naspat cely poplatok za prevod?

  Kazdopadne – skvely clanok, dakujem, len tak dalej! :)

 6. Martin Kollár says —

  VT, vdaka za opravu a podporu:). Je to tak, vratia momentalne len 25 USD pri prevode viac ako 10000 USD. Opravim to v clanku.

  Mozno treba skusit lacnejsiu banku, pretoze 60 EUR sa mi zda prehnane vela. Neviem, ci si dobre pamatam, no mne sa zda, ze som platil nieco okolo 30 EUR v CSOB. Je to uz ale davno, odvtedy sa samozrejme poplatky mohli zmenit. Co sa tyka Firstrade, ked si na to teraz spominam, myslim, ze celu sumu poplatkov mi nevratili. Sypem si popol na hlavu za tu vetu, co som napisal. Moja nepozornost:(.

  Na druhej strane Firstrade teraz poskytuju 250 obchodov zadarmo, ak vlozite minimalne 2000 USD za 30 dni od otvorenia uctu a nechate ho otvoreny aspon 9 mesiacov. Aj toto Vam moze do istej miery nahradit poplatky banke za prevod do USA.

  Pripadne treba zvazit, ci chcete mat ucet v USA, aku velku sumu tam planujete investovat a ako casto budete chciet peniaze posielat tam a naspat (napr pri pravidelnom sporeni). Americke ETF sa daju nakupit aj cez europskych brokerov. Ich nevyhoda je v cene za obchod a absencii bezplatneho automatickeho reinvestovania dividend. Treba si zvazit, co je vo Vasom konkretnom pripade vyhodnejsie (ak napr chcete pouzit dividendy na povedzme ciastocne krytie zivotnych nakladov, potom je tato nevyhoda nepodstatna).

  Ak mate viac otazok, pokojne mi napiste mail, odpoviem a poradim, pokial budem vediet…

 7. Lnn says —

  Zdravim.
  No to som si teda nevsimol ze na preplatenie nakladov za prevod su nejake obmedzenia :(
  Kazdopadne co sa tyka prevodu pouzivam zuno ucet v USD (vedeny za 0eur), kde poplatok za medzinarodny prevod je 9.80eur, co pri vacsich posielanych sumach nie je az tak vela (aj ked to teda firstrade nepreplati).

  Ako sa uz vyssie spominalo bonus bezplatnych nakupov (ci uz akcii alebo niektorych etf) sa moze oplatit, aj ked ja preferujem pravidelne a opakovane nakupovanie.

 8. Martin Kollár says —

  Zdravim Lnn,

  ospravedlnujem sa, ze som si to pred napisanim clanku presne neoveril. Pokial nesplnate hranicu 10000 USD, s najvacsou pravdepodobnostou sa Vam to vrati cez bezplatne nakupy (tato akcia plati do 31.7.2011).

  Je relativne zlozite vybrat si vhodneho US brokera. Vsetci maju nejake zaujimave ponuky, ale zrejme nik nema vsetko pokope, pripadne neotvori ucet cudzincom. Vzhladom na nizke poplatky stoja napr. este za zvazenie tito brokeri: Zecco (4,95 USD za obchod), thinkorswim (kazdy mesiac je moznost kupit 3 podielove fondy bez poplatkov), MB Trading (4,95 USD za obchod), Just2Trade (2,50 USD za obchod). Pokial ide o mna, stale som s Firstrade spokojny a vyhovuju pre moje potreby zatial najlepsie.

  Tu je fajn prehlad brokerov, ktory ponukaju reinvestovanie dividend: http://www.onlinebrokerrev.com/2009/10/dividend-reinvestment-plans-drips.html
  A tu vyborny prehlad US brokerov: http://www.stockbrokers.com/reviews/beststockbrokers

 9. Lnn says —

  Zdravim.
  V poriadku, stava sa ze cloveku nieco ujde, ja som si to napriklad tiez nevsimol a pozeral som stranku Firstrade.
  10tis by som aj mal ale ako som spominal mne sa osvedcili pravidelne investicie.

  Co sa tyka bezplatnych nakupov do 31.7.2011 staci otvorit ucet, do 30tich dni ot otvorenia poslat aspon 2000$ na ucet, a pod vkladu mate 30 dni na 250 bezplatnych obchodov (dufam ze je to zrozumitelne :)

  Dakujem za linky pozriem to, osobne este neviem vyhodnotit vyhodnost tych bezplatnych reinvesticii divident, pre dlhodobe investovanie to ale bude mat isto zmysel.

 10. Martin Kollár says —

  S tymi 250 free obchodmi je to tak, ako hovorite. Spotrebovat do 30 dni:).

  Reinvestovanie dividend, pokial z nich nepotrebujete financovat zivobytie, rozhodne odporucam. Narychlo som nasiel napr tuto stranku: http://www.simplestockinvesting.com/SP500-historical-real-total-returns.htm. Dividendovy vynos indexu S&P 500 tvoril za poslednych 60 rokov 44% celkoveho vynosu.

  Pravidelne investovanie (dollar cost averaging) tiez velmi odporucam. Firstrade tuto moznost ponuka v podstate zadarmo. Treba vyplnit tento formular: http://cdn.firstrade.com/public/forms/en-us/mutual_fund_periodic_investment_form.pdf. Nasledne treba spravit prvu investiciu do zvolenych fondov (9.95 USD poplatok Firstrade za nakup fondu bez vstupnych poplatkov). Dobra sprava ale je, ze za nasledne pravidelne investovanie do tychto fondov (teda v ramci Periodic Investment Plan) neplatite uz nic.

  Cize ak budete pravidelne investovat napr 100 USD povedzme do fondu VFINX (Vanguard 500 Index Fund), bude to bez poplatku. Len pozor na poplatky za prevod penazi zo Slovenska do USA.

 11. Lnn says —

  Len som to chcel upresnit aby si niekto nezmylil ze investovat bez poplatku sa da len do 31.7.2011.

  Rozhodne suhlasim, pasivne investovanie je vhodne na dlhodobe budovanie majetku cize dividendy aj tak neodporucam vyberat (najma ked treba zvazit poplatky za poslanie penazi na ucet do europy, co som pozeral je to okolo $40).

  Hmm tak ze pravidelne investovanie sa da vo Firtrade za $9.95 som tam vobec nanasiel, sa cudujem ze to nemaju spomenute medzi hlavnymi vyhodami).

  Porovnaval som brokerov co ste poslali a momentalne vyzera zaujimavo aj TD Ameritrade. Tiez ponukaju 30dni bezplatne nakupy (po vlozeni min $2000 do 30 dni od zalozenia), ale hlavne maju az 100 ETF fondov uplne bez poplatku (je tam dost siroky vyber vratane SP500,Russell 2000), co umozni pravidelne nakupy za plnu sumu. To len pre zaujimavost aby bolo z coho vyberat :)

  Ten prevod zo SVK bude stale rovnaky (spoplatneny) problem, ja som to vyriesil tak ze posielam 1 vklad na celorocne vklady a tie budem postupne realizovat.

 12. Martin Kollár says —

  Len pre upresnenie pre kazdy pripad – pravidelne investovnie vo Firstrade pomocou indexovych podielovych fondov (nie ETF) ide zadarmo. Tych 9.95 USD je prvotna investicia – musite najprv prvy krat kupit podielovy fond, do ktoreho potom chcete pravidelne sporit.

  Cize napr kupite za 3000 USD Vanguard 500 Index Fund. Zaplatite 9.95 USD. Nasledne zacnete do tohto fondu pravidelne sporit napr po 100 USD mesacne. Za tieto pravidelne mesacne investicie vo vyske 100 USD uz ale neplatite nic.

  Ad TD Ameritrade: Je to urcite fajn broker, no mne ako cudzincovi nechceli otvorit ucet. Mozno sa odvtedy situacia zmenila.

  … Keby do buducnosti povolili posielanie penazi pomocou internetovych elektronickych penazeniek (napr. PayPal, Moneybookers…) dramaticky by poklesli naklady na prevody. Kto vie ale, ci to je v sulade s prisnou US legislativou…

 13. Mirren says —

  Super web! Len tak dalej…
  Chcel by som sa opýtať na MB trading, vyzera celkom fajn. Neskusal niekto?
  Inak pan Kollar, preco mate az 3 brokerov? Teda, preco 2 “ceskych”. Je tam az tak velky rozdiel v ponuke jednotlivých spolocností?…

 14. Martin Kollár says —

  Dakujem za podporu, dobre sa to cita:)). MB trading je podla toho, co som pocul solidna spolocnost. Osobne skusenosti s nou ale nemam. Neviem ani povedat, ci je vhodna pre pasivneho investora.

  Co sa tyka ceskych brokerov, najspokojnejsi som s brokerjetom. Patriu Direct som si otvoril na skusku; kvoli porovnaniu s brokerjet. Rozdiel v ponuke produktov je zrejme len minimalny, ak vobec..

 15. Dexter says —

  Dobry den,

  Chcem sa spytat, ci sa niekomu stalo, ze po zaslani penazi na ucet Firstrade (US) od neho chceli potvrdenie o zaslani penazi/prevode. Citujem:
  1) A copy of the wire transmittal from the sending bank. (a wire receipt)
  2) A valid Fed Reference number that matches what is on the incoming wire
  Pride mi to dost zvlastne ….
  Dakujem.

 16. Martin Kollár says —

  Dobry den,

  je to mozne, nepamatam si presne jednotlive kroky, aj ked sa mi zda, ze som im nieco take posielal.

  Po otvoreni uctu budu este chciet potvrdenie o danovej rezidencii, aby Vam nestrhavali zbytocne vyssie dane, ako by mali.

 17. Minimálne poplatky = vyššie výnosy | Pasívne investovanie - investujte s nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu says —

  [...] Čo sa týka pasívne spravovaných fondov, treba hneď na začiatku povedať, že pri nich neexistujú žiadne vstupné ani výstupné poplatky. Keďže európski pasívni investori sú zväčša odkázaní na tzv. ETFká (fondy obchodované na burze), je treba rátať s poplatkom pre brokera, ktorý vám ETF na burze zaobstará. Výška poplatkov tu ale do veľkej miery závisí od brokera, ktorého si vyberiete, od investovanej sumy a teda od vás. Je veľmi reálne dostať sa pod 0,2% z objemu pri nákupe pasívneho ETF. O výbere brokera sa dozviete viac napr. tu. [...]

 18. Alex says —

  Zaujimavy clanok a rozmyslam o kupe Vanguard findov, napriamo to ale nie je mozne, treba mat US permanent address. Prave som chatoval s customer service Firstrade a povedali mi ze maju 21 krajin a bohuzial slovensko medzi nimi nie je, Mate nejaky iny tip prosim? Tiez som chcel zistivat kto robi custody tj kde su ulozene klientske peniaze a cenne papiere, budem vdacny za komentar.

 19. Tomas says —

  Zdravím,
  zmenilo sa niečo od roku 2011 na dostupnosti pasívnych indexových podielových fondov na Slovensku, ktoré sú (na rozdiel od ETF) primárne určené na pravidelné investovanie?
  Dakujem

 20. Ivan says —

  Ahojte, ďakujem za užitočné info. :) Tiež by ma zaujímalo či sa niečo pomenilo – hlavne ohľadom nakupovania – napríklad Vanguard fondov. Ďakujem.

 21. Pedro says —

  na FIRSTRADE sa neda spravit deal, nokolko nie som US resident a mam SK adresu – mate niekto nejaky napad ?

 22. multi says —

  nechapem uplne investovanie v US — kedze tak vznika currency conversion risk!!!!

  Napr, zainvestujete 1000EUR do Vanguard index fondu (vedene v USD, v US).
  za 10 rokov fond sa vysplha na +200%.

  ale v pripade, ze sa medzitym kurz USD:EUR zhorsil a chceli by ste si vybrat peniaze a nasledne prekonvertovat do EUR, tak mozete prist o dvojciselne percenta.

  investovat v USD ma zmysel iba ak chcte minut peniaze v USD. V opacnom pripade vznika currency risk.

  Riesenim moze byt nakupenie americkych fondov vedene v EUR – tie su hedgovane oproti USD.

 23. Roman says —

  Veľmi užitočný článok. Mňa investovanie do ETF fondov veľmi zaujíma. Myslím si, že je to veľmi zaujímavá možnosť pasívneho príjmu. Keď som hľadal na internete kvalitných obchodníkov s cennými papiermi natrafil som na tento článok: https://uspesnynaburze.sk/porovnanie-brokerov/ . V tomto článku som našiel porovnanie obchodníkov s cennými papiermi – brokerov. Chcem sa len opýtať, či má niekto osobnú skúsenosť s niektorým brokerom z článku? Oplatí sa cez niektorého nakupovať ETF?
  Vďaka za rady.

 24. Duro says —

  Len pre info, brokerjet.cz (uvadzany v clanku) je v tomto momente v likvidacii.

  Ako to presne funguje? Ked si otvorim ucet u nejakeho brokera, a kupim si akcie, resp. investujem do indexoveho fondu, tak kde sa tato informacia zaznamena? Je to vedene iba u toho brokera, alebo je ta informacia vedena niekde inde? Ide mi o to, ze ked broker skrachuje (a nebude komunikovat), tak co potom?

 25. Luckytrader says —

  Ahoj Duro. Nevím přesně, jestli tvá transakce bude vedena i jinde, ale určitě bude vedena u daného brokera. Kvalitní brokeři jsou regulovaný slovenský nebo českou národní bankou a dalšími orgány. Ty asi mohou nahlédnout do těchto údajů, protože brokeři, kteří jsou regulováni mají pojištěné vklady klientů. To znamená, že i když by broker zkrachoval, tvoje peníze ti budou vyplaceny. Mně pomohlo toto srovnání brokerů: https://www.winsidetrading.com/cs/srovnani-brokeru-online/. Možná to někomu také pomůže.

 26. Login says —

  This is the perfect web site for anybody who really wants to understand this topic.

  You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need
  to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been discussed
  for years. Wonderful stuff, just excellent!

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma