Prípad Galleon

Raj RajaratnamRaj Rajaratnam je zakladateľom hedgeového fondu Galleon Group, ktorý v čase svojej najväčšej slávy v roku 2008 spravoval 8 miliárd USD. Jeho Diversified Fund dosahoval zhodnotenia nad 20% ročne. V októbri 2009 bol Rajaratnam zatknutý FBI v súvislosti s využívanim insider informácií (informácie dostupné len vedeniu spoločností; na ich základe je nelegálne obchodovať) a 11. mája tohto roku uznaný vinným vo všetkých bodoch obžaloby.

Brett Arends z The Wall Street Journal uvádza niekoľko bodov, ktoré si máme zobrať z tohto prípadu ako poučenie:

  1. Počet hedgeových fondov, ktoré porazia diverzifikované portfólio zložené z indexových fondov je veľmi malý. Mnohé z tých fondov, ktoré porážajú trh, využívajú nelegálne tzv. insider informácie.
  2. Výška poplatkov je dôležitá. Čím vyššie sú, tým menej pravdepodobné je, že investor dosiahne výnosy vyššie ako je výnos portfólia jednoduchých indexových fondov.
  3. Buďte skeptickí voči každému, kto vám ponúka rozprávkovo vysoké zhodnotenie peňazí. Málo kto to dokáže a takmer nikto to nedokáže stabilne a dlhodobo. Pokúšať sa rýchlo zbohatnúť na finančných trhoch je najlepšía cesta do pekla. Samotný Warren Buffet dosahoval ročné zhodnotenie okolo 20%. Čo potom môžu očakávať tí ostatní?
  4. Každý, kto investuje do akcií, by sa mal spýtať pred každým obchodom tieto otázky: Viem niečo, čo ostatní investori nevedia? Čo je mojou výhodou? Prečo si myslím, že aktuálna cena akcie je chybná?

Finančné trhy sú skutočne veľmi efektívne – veľké množstvo investorov striehne na nové informácie a potenciálne anomálie. Konkurencia je obrovská. Každú novú informáciu dokážu trhy spracovať v priebehu niekoľkých sekúnd, či milisekúnd.

Ak sa naozaj chcete pustiť do špekulácií s jednotlivými akciami, dobre si premyslite, či je pravdepodobné, že máte informácie (legálne), ktoré ostatní investori prehliadli. Na finančných trhoch totiž platí to, čo sa zvykne hovoriť v Las Vegas: Look around the poker table. If you can’t spot the sucker, it’s you.

 

Foto: topnews.in.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma