Aká je presnosť politických prognostikov?

Philip TetlochViacero mojich nedávnych článkov sa venuje schopnosti ekonomických odborníkov, či investorov predikovať vývoj finančných trhov. Uznávam, že všetkého veľa škodí a niekomu to môže byť už aj otravné, no aj v tomto príspevku sa chcem zaoberať úspešnosťou prognóz. Na druhej strane, opakovanie je matka múdrosti a to o to viac, že sme denno-denne atakovaní rôznymi prognózami, analýzami, predpoveďami, ktorých úspešnosť spätne nikto nehodnotí.

Tento krát som sa zaujímal o predikcie politických analytikov (aká je úspešnosť finančných predikcií sa dozviete tu). Popri finančných predpovediach sú tie politické asi najviac početné, a tak je namieste otázka, aká je ich presnosť. Najmä keď ich mnoho ľudí používa pri investičných rozhodnutiach.

Odpoveď prináša kniha Philipa Tetlocka, profesora na prestížnej univerzite v Berkley, s názvom Expert Political Judgment: How Good Is It? How Can We Know? Autor v nej sumarizuje výsledky svojho 20 rokov trvajúceho výskumu zameraného na presnosť politických predikcií. Počas tohto obdobia si vybral 284 politických analytikov a do roku 2003, kedy jeho výskum skončil, nazbieral 82 361 predikcií politického vývoja.

Analytikov sa pýtal na pravdepodobnosti toho, či sa nejaká udalosť uskutoční, alebo nie. A to ako v oblastiach, na ktoré sa špecializovali, tak aj v tých, na ktoré expertmi neboli. Išlo o otázky ako napr.: Bude mať aparteid v Južnej Afrike nekrvavý koniec? Zvrhnú Gorbačova pri štátnom prevrate? A podobne. Tetlock sa tiež snažil vhodnými otázkami zistiť, ako analytici prišli k svojim predikciám, ako reagovali, keď sa ukázali tieto predikcie ako nepravdivé, alebo ako reagovali na nové informácie, ktoré odporovali ich predikciám atď.

Výsledok jeho 20 ročného výskumu je zarážajúci. Politickí analytici, ktorých predpevede sledoval, boli na slovo vzatí odbornící,  veľmi dobre platení a uznávaní na verejnosti. O to viac prekvapí, že ich predikcie neboli presnejšie ako hod mincou. Opica, ktorej by ste platili jedine stravu, by dokázala odhadnúť budúcnosť presnejšie ako skúmaní politickí analytici.

Ďalším šokujúcim zistením je fakt, že neodbornící v danej oblasti poskytovali presnejšie predpovede ako tí, ktorí sa v tej-ktorej politickej oblasti za odborníkov považovali. Čím známejší bol analytik vo svojej oblasti špecializácie, tým nepresnejšie boli jeho odhady. Tetlock tento fakt vysvetľuje nadmerným sebavedomím. Analytici, ktorí vedeli z viacerých oblastí niečo, dosiahli lepšie výsledky ako tí, čo sa kŕčovite držali jednej oblasti a v nej sa špecializovali. Profesor Tetlock vo svojej knihe pochybuje, že politickí analytici sú v dnešnej dobe lepšími prognostikmi ako novinári, alebo pozorní čitatelia kvalitných periodík.

Z výskumu vyplynulo, že politickí prognostici podobne ako bežní ľudia podliehajú mnohým klamom. Napríklad oveľa dlhšie analyzujú infomácie, ktoré odporujú ich predikciám ako tie, ktoré ich potvrdzujú. Ľudia radšej hľadajú ďalšie podporné argumenty pre svoj obraz sveta, akoby mali hľadať argumenty, ktoré ho vyvracajú.

Zaujímavé tiež bolo, že experti pripisovali politickým udalostiam ex post väčšiu pravdepodobnosť ako ju odhadli pred touto udalosťou. Po tom, čo sa totiž niečo udeje (napr. invázia do Iraku), sa nám zdá, že sa to tak muselo určite stať; všetko tomu predsa nasvedčovalo. Pred samotnou udalosťou nám však ani zďaleka nie je také jasné, čo sa stane, keďže vplyvov a faktorov, ktoré vo svete pôsobia je obrovské množstvo.

Toto platí aj pre finančné prognózy. Po krachu akciového trhu je každému hneď zrejmé, prečo k nemu došlo a všetci tvrdia, že ho predpovedali. Samozrejme okamžite sa začne spochybňovať efektívny charakter trhov. Pred samotným krachom je však len veľmi málo ľudí, ktorí ho presne predpovedajú a upozorňujú naň.

Aké ponaučenie teda vyplýva z tejto štúdie pre investorov? Mnohí ľudia pri svojich investičných rozhodnutiach vychádzajú aj z politických makroprognóz (ako dopadnú voľby v USA?, zvrhnú egyptského prezidenta?, dôjde k zblíženiu Číny a Ruska?…). Výsledok 20 ročného výskumu profesora Tetlocka nám všetkým otvára oči – presnejšie ako politické prognózy na slovo vzatých odborníkov je hod mincou.

Via The New Yorker.

Foto: Haas Berkley.

Expert Political Judgment: How Good Is It? How Can We Know?


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , ,

This article has one comment so far!

  1. Rudolf says —

    Odporucam vsetkym politikom dobre sa v tejto oblasti vzdelat! Politici, ktori este nic neriadili experimentuju na ukor nas vsetkych! Dokedy? Akych to maju analytikov? Alebo analytici im hovoria to, co chcu pocut? Dokedy?

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma