Je múdre spoliehať sa na finančných expertov?

Fund managerJe dobré spoliehať sa na finančných expertov a ich predpovede? Dokážu ekonómovia, bankári, správcovia podielových fondov atď. predpovedať, ktorému cennému papieru sa bude dariť, a ktorý naopak stratí na hodnote? Nedávno som sa na svojom blogu touto témou zaoberal a pokiaľ ide o mňa, som presvedčený, že prognózovanie na finančných trhoch je zbytočnou činnosťou. Ľudia, ktorí na nás denno denne chrlia rôzne analýzy a predpovede by boli lepšie využití v iných profesiách. Dnes som narazil na jednu z mnohých štúdií, ktoré tento fakt potvrdzujú.

Profesori psychológie, Gustaf Torngren a Henry Montgomery, zo Štockholmskej univerzity zverejnili v roku 2004 v Journal of Behavioral Finance štúdiu s názvom Worse Than Chance? Performance and Confidence Among Professionals and Laypeople in the Stock Market, v ktorej skúmali predpovedacie schopnosti finačných expertov vo Švédsku.

Autori v štúdii vykonali dva testy vždy s dvomi skupinami ľudí – finančnými profesionálmi (bankári, brokeri atď…) s v priemere 12 ročnými skúsenosťami z finančných trhov. Druhú skupinu tvorili študenti psychológie. Obe skupiny mali z dvojice švédskych akcií, ktorú im autori štúdie vybrali, vybrať tú, ktorá bude mať počas nasledujúcich 30 dní vyšší výnos (dokopy 20 akcií). Obe skupiny samozrejme vedeli, o akcie akých spoločností sa jednalo.

Prekvapujúce je, že študenti psychológie, čiže finanční laici, dopadli lepšie ako finanční experti. V oboch testoch uhádli správnu akciu v 50% a 52% prípadov. Experti v oboch testoch dosiahli len 40%-nú úspešnosť. To je horšie ako keby ste hádzali mincou, alebo spoľahli sa na šimpanza. No oni sami mali o sebe lepšiu mienku, keďže v štúdii odhadli pravdepodobnosť svojho úspechu na 63% a 67%.

Keď sa oboch skupín pýtali, o čo sa pri svojich odhadoch opierali, finanční experti uviedli, že majú viac informácií ako bežní smrtelníci. Druhým faktorom bola ich intuícia. Naopak, študenti si nerobili žiadne ilúzie o svojich schopnostiach predpovedať trhové pohyby a ako hlavný faktor pri ich rozhodnutiach uviedli, že len jednoducho tipovali. To zodpovedá aj ich výsledkom – 50 na 50 – ako keby hádzali mincou.

Odporúčam naozaj každému, komu je jeho majetok a úspory milé, vyhnúť sa odporúčaniam finančného priemyslu. Pokiaľ to bude nutné treba si zapchať uši, alebo finančných expertov zďaleka obísť. Investujte radšej do pasívnych indexových fondov, kde žiadnych vysoko platených expertov netreba. Investujú totiž do celého trhu, do čo najviac cenných papierov bez toho, aby tipovali, ktorej akcii sa bude dariť, alebo nie, pričom vychádzajú z výsledkov odborných štúdií.

Foto: PojokSaham.com.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma