Long/short fondy vám nadpriemerné výnosy neprinesú

Keďže v mnohých krajinách existujú legislatívne obmedzenia pre investorov pri vstupe do hedge fondov, začali vznikať tzv. long/short fondy. Ide o regulované podielové fondy, ktoré takéto obmedzenia nemajú, no využívajú jednu z hlavných zbraní hedgeových fondov – predaje na krátko (predaj cenných papierov, ktoré nevlastním, no mám ich požičané; cieľom je kúpiť ich naspäť a vrátiť pôvodnému majiteľovi, keď ich cena klesne a zarobiť tak na jej poklese).

Mnoho ľudí si myslí, že je to práve možnosť využívať deriváty a predaje na krátko, ktorá im prinesie nadpriemerné výsledky a teda šancu poraziť trh. Veď keď má fond k dispozícii viac nástrojov a možností ako špekulovať na finančných trhoch, bol by v tom čert, aby investori konečne nezarobili viac. Život ale nie je prechádzka ružovou záhradou a teda ani tieto fondy v skutočnosti nie sú tým hľadaným svätým grálom.

Ako uvádza Larry Swedroe zo spoločnosti Buckingham Asset Management long-short fondy v USA dosiahli za posledných 5 rokov výnos 0,8% p.a., pričom  index S&P 500 sa za rovnaké obdobie zhodnotil o 1,7% p.a. Ešte viac vidieť tento rozdiel pri porovnaní s  dlhopismy vlády USA s krátkou splatnosťou za posledných 10 rokov (zelená čiara na obrázku dolu; červená predstavuje priemer za všetky long/short fondy). Ten, kto by investoval do obyčajných vládnych dlhopisov s krátkou splatnosťou by nielenže dosiahol vyšší výnos s nižším rizikom ako v exotickom long short fonde, ale navyše by zaplatil ďaleko menšie poplatky. Manažéri a na slovo vzatí ’odborníci’ z týchto fondov totiž nie sú žiadna charita, za svoje služby si berú v priemere 2,13% p.a. z objemu majetku v správe. 

Kliknite pre zväčsenie. Zdroj: Morningstar.com.

Navyše, ak uznáme, že bežné podielové fondy (také, ktoré nepredávajú na krátko) nedokážu poraziť trh, prečo by sme si mali myslieť, že pridaním možnosti predávať na krátko sa takýmto fondom trh poraziť podarí? Treba si tiež uvedomiť, že s predajmi na krátko sú spojené nemalé náklady – nie len transakčné ako pri dlhých pozíciach (pri nákupe cenného papiera), ale aj poplatky za požičanie cenného papiera (pri krátkej pozícii, či inak povedané predaji na krátko). Jeho majiteľ totiž nie je blázon a zadarmo nič požičiavať nebude.

Manažér long/short fondu má teda o dosť sťaženú pozíciu – musí sa trafiť 4 krát: pri kúpe a predaji svojich dlhých pozícií (nákup a následný predaj) a pri predaji na krátko a následnom uzavretí pozície. Teda musí trafiť nielen tie akcie, ktoré pôjdu hore výraznejšie ako trh, ale aj tie ktoré budú mať nižší výnos ako trh. No a ako som spomenul, musí vyberať veľmi dobre, pretože okrem transakčných nákladov musí pokryť aj náklady na požičanie cenných papierov.

Berúc toto do úvahy, myslím, že je rozumné tvrdiť, že ak bežné fondy s čisto len dlhými pozíciami nedokážu stabilne porážať trh, pri long/short fondoch je to ešte o stupeň zložitejšie. Riešením je preto podľa mňa zabudnúť, že existujú nejaké aktívne spravované fondy, zabudnúť na zhodnotenie, ktoré svojim investorom sľubujú, prestať  živiť fondových manažérov a ich materské spoločnosti a investovať do pasívne riadených indexových fondov. Sú veľmi jednoduché na pochopenie, v každom okamihu máte jasno v tom, do čoho fond investuje, majú nízke poplatky a minimálne o tie dosiahnete vyšší výnos ako investori v aktívne spravovaných fondoch (pozri tu a tu).

Foto: Hedgeco.net


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , , ,

This article has 2 comments so far!

  1. jozef says —

    Cakal som na pokracovanie, aby som sa mohol vyjadrit. Doteraz som investoval do aktivne spravovanych zalezitosti. Vynosy su male, ale poplatky za spravu cennych papierov su vysoke. A rozhodoval som sa s tym skoncit. Podporujem uvahy o pasivnom investovani lebo som sa presvedcil o jeho vyhodach. Nadviazeme kontakt a zverim Vam cast mojich prostriedkov do spravy na pasivne investovanie. Odmenu dohodneme.

  2. Martin Kollár says —

    Dakujem za prejavenu doveru, Jozef. Rad pomozem so spravou. Kedykolvek ma kontaktujte.

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma