Dokážete rozoznať akciový graf od náhodného pohybu?

Random walkAk sú finančé trhy efektívne, potom je používanie technickej analýzy receptom na neúspech a stratou času. Ak totiž trhy reagujú bleskurýchle na nové informácie, ktoré prichádzajú náhodne a nedá sa predpovedať ani ich efekt (pozitívny, či negatívny), mal by sa graf akciového trhu podobať náhodnému pohybu. Na túto tému bolo vykonaných viacero štúdií, ktoré sa viac, či menej zhodli v tom, že ľudia nevedia rozoznať skutočný akciový graf od grafu s náhodne generovanými výnosmi (pozri napr. tu).

Ba čo viac, nachádzali vzorce technickej analýzy (head&shoulders, trojuholníky, prierazy trendových čiar atď.) aj v grafoch s náhodne generovanými výnosmi. Pri náhodnom pohybe ale technická analýza nefunguje – je totiž už z definície nepredikovateľný. Darmo vám technická analýza ukáže, že treba predávať, či kupovať. Dlhodobo budete prinajlepšom na nule. Ak sa ale tieto vzorce nachádzajú pri náhodne generovaných výnosoch, čo ak je aj skutočný pohyb akciového trhu len náhodný? Potom sú technickí analytici zbytočne platení a mohli by vykonávať radšej užitočnejšie povolanie (o čom som osobne presvedčený).

Autori tejto štúdie (v ktorej ale naopak tvrdia, že ich skupina ľudí dokáže odlíšiť reálny akciový graf od náhodného pohybu) vytvorili na webe hru, v ktorej si môžete vyskúšať vaše pozorovacie schopnosti – http://arora.ccs.neu.edu/v4/tool/login.jsp. Dokážete dlhodobo úspešne rozoznávať skutočné akciové grafy od náhodne generovaných výnosov?

Random walk and real stock market

Ktorý graf je skutočný a ktorý je generovaný náhodne?

Foto: Photobucket.com.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma