Kúpiť a držať je stále víťaznou stratégiou

Burton MalkielBurton Malkiel (kto je Burton Malkiel) vo svojom článku pre Wall Street Journal uvádza niekoľko argumentov pre pasívne investovanie a indexové fondy práve v dobe, keď mnohí investiční poradcovia a správcovia majetku tvrdia, že táto forma investovania (tiež označovaná ako Buy and Hold – Kúpiť a držať) už nie je vhodná.

Profesor Malkiel uvádza známe fakty, ktoré si treba zrejme stále pripomínať – neexistuje zrejme nik, kto by permanentne dokázal časovať trh (predpovedať, kedy je trh na dne a kedy na vrchole). A aj keď to niekto jeden rok dokáže, druhý rok, alebo po ďalšie roky to nezopakuje, keďže s najväčšou pravdepodobnosťou to bola len náhoda. Keď zmeškáte počas napr. 10 rokov len niekoľko dní s najväčšími výnosmi, váš celkový výnos môže byť ďaleko nižší ako pri Buy and Hold investovaní.

Malkeil tiež uvádza fakt, že investori pravidelne nastupujú do akcií, ked je trh blízko vrcholu a vystupujú tesne pred, alebo na trhovom dne. Presne naopak ako by mali. Stačí si pripomenúť len obrovské prílevy peňazí do fondov tesne pred krachom internetovej bubliny a veľké predaje v roku 2002 a 2008, ked trhy dosahovali svoje dná.

Výbroným doplnkom k pasívnej investičnej stratégii sú podľa Malkiela tzv. dollar cost averaging a rebalansovanie. Dollar cost averaging označuje pravidelné investovanie napr. pevne stanovenej sumy. Povedzme 100 EUR každý mesiac, alebo 300-400 EUR kažý kvartál. Investor sa tak vyhne tomu, že by sa jeho jednorazová investícia uskutočnila práve blízko trhového vrcholu. A po ďalšie si tak môžete spriemerovať cenu nákupov. V časoch keď budú ceny akcií vysoké nakúpite menej a v medveďom trhu, pri nízkych cenách akcií, nakúpite viac napr. podielových listov alebo ETFiek. Pri následnom raste trhu bude tak vo váš prospech pracovať väčšie množstvo podielov, či ETFiek, ktoré ste lacno kúpili za prepadnuté ceny.

Rebalansovanie znamená pravidelné obnovovanie váh jednotlivých tried aktív vo vašom portfóliu. Ak máte napr. pôvodný podiel akcií trhov rozvíjajúcich sa krajín v portfóliu 10% a vplyvom pozitívneho vývoja na týchto trhoch vám narastie na 15%, či 20%, predáte toľko, aby ste sa znova dostali na pôvodných 10%. Z takto nadobudnutých voľných prostriedkov dokúpite aktíva, ktoré na cene stratili a klesol tak ich podiel na na celkovom portfóliu pod východziu úroveň, ktorá zodpovedala vášmu rizikovému profilu.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , , , , ,

This article has 3 comments so far!

 1. jozef says —

  je to vyborne,presmerovavam aktivity do pasivneho investovania . setri to cas a zbytocne neplatim bank8m.treba mat trpezlivost. myslim ze nas bude pribuddat.kto sa podujme4 nas organizovat? \nech sa ozve!

 2. Karol says —

  Pasivne investovanie je nezodpovedne voci vlastnym usporam,je to prekonana stara vec, akoby som pocul slova OVB maklera, kupte si akciovy fond, akcie z dlhodobeho hladiska rastu vzdy! Hlupost. Kup a podrz to je kratkozraka strategia verte mi viem o com hovorim. Ono totiz zavisi od vstupu do trhu, t.j. kedy ste to aktivum kupili,tie uvedene vzorove portfolia boli nakupene davnejsie preto su ziskove, pozrite si na posledne 3roky kolko rocne urobili investorovi – velku stratu, keby ste tie ETF fondy nakupili teraz alebo pred dvoma rokmi boli by ste este vo vacsej strate. Ziadna cena neni dost nizka a tak sa moze stat ze tieto portfolia budu este dlho klesat a mozno za 10rokov zacnu konecne rast, no to uz moze byt pre mnoho investorov neskoro.

 3. Martin Kollár says —

  To Jozef: Dakujem velmi pekne za prispevok a snad nieco postupom casu zorganizujeme:).

  To Karol:
  Myslim, ze niet OVB maklera, ktory by Vam ponukal pasivne fondy a pasivne investovanie. Poplatky su totiz velmi nizke a nic by na tom nezarobili. Pasivne investovanie je presny opak toho, co Vam drviva vacsina (zrejme uplne vsetci) poradcov ponuka.

  Mate pravdu, velmi zavisi od casu, kedy aktiva nakupite. Problem je vsak v tom, ze nik na svete nevie povedat, kedy uz je ten vhodny cas na nakup, ci predaj. Ked sa pozriete na spominane vzorove porftolio (http://finweb.hnonline.sk/c3-48542670-kP0000_d-vyhybajte-sa-zbytocnym-analyzam-stracate-cas), zistite, ze za tie posledne 3 roky to nebolo az take katastrofalne vzhladom na situaciu v ekonomike. Predsa len ten Buy&Hold pristup nie je taky zly ako sa prezentuje… Najlepsou strategiou ako sa vyhnut obrovsym prepadom tesne po nakupe je prave siroka diverzifikacia (po celom svete) a postupne prikupovanie – nekupit vsetko naraz za plnu sumu (dollar cost averaging)… Ale rad by som si vypocul aj Vas nazor, navrh, ako postupovat pri investovani, co najlepsie.

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma