Investovanie podľa behaviorálnej ekonómie

Behavioural FinanceAlessandro Santoni a Arun Kelshiker zverejnili štúdiu, v ktorej analyzovali výkon 31 podielových fondov, ktoré samé seba označuju ako behaviorálne. Ku koncu augusta 2009 spravovali okolo 16 miliárd USD. Táto analýza je zaujímavá najmä z toho pohľadu, že behaviorálna ekonómia, či behaviorálne financie sú dnes mainstreamom vo financiách, či investovaní. Cielom tohto smeru, ktorého zástupcom je napríklad známy ekonóm Richard Thaler, je nájsť chyby, či iracionality v správaní investorov a tieto využiť na dosiahnutie nadmerných výnosov.

Behavioralisti tvrdia, že ak dokážeme identifikovať iracionálne správanie, ktoré vedie k podhodnoteniu, či nadhodnoteniu trhov, dokážeme z toho profitovať a dosahovať vysoké výnosy bez podstúpenia nadmerného riziko. Ak by to tak bolo, teória efektívnych trhov by bola vyvrátená. Jedna vec ale je, identifikovať iracionality na papieri, na nečisto a druhá je profitovať z nich v reálnom svete po zarátaní nákladov, primeraných benchmarkov atď.

Autori v štúdii zistili, že neexistuje dôkaz o tom, že by tieto fondy porazili primerané benchmarky. Behaviorálnym fondom sa darí najmä v býčich, čiže rastúcich trhoch, no sú horšie ako indexy v klesajúcich (medvedích) trhoch. Okrem toho nedokážu predikovať trhové dná, či vrcholy.

Keby aj nejaká využitelná anomália na trhu existovala, neexistovala by naveky. Ľudia nie sú iracionálni do nekonečna. Akonáhle by sa našla nejaká stratégia prinášajúca nadmerné výnosy, okamžite by ju všetci začali využívať a po krátkom čase by zanikla. Trefne to povedali profesori Dwight Lee z Cox School of Business a James Verbrugge z University of Georgia:”Teória efektívnych trhov je v ekonómií jedinečná tým, že sa stáva ešte silnejšou, keď ľudia odhalia vážne nezrovnalosti medzi ňou a dianím v reálnom svete. Ak sa nejaká anomália na trhu objaví, správanie, ktoré k nej viedlo, bude v krátkom čase eliminované konkurenciou medzi investormi a snahou o vyššie výnosy.”

Via Wise Investing.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , ,

This article has one comment so far!

  1. jozef says —

    Je to vyborne; prestavam krmit nic nerobiacich bankarov. Lutujem moje peniaze, ktore som venoval bankam.

    Idem na pasivne investovanie, pridajte sa.

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma