Pár otázok pred obchodovaním

A few questions to ask before tradingAktívni investori na rozdiel od pasívnych investorov veria, že dokážu prekonať trh. Prekonať trh bez podstúpenia rizika je ale možné len vtedy, ak máte informácie, ktoré ešte na trh neprenikli, ktoré okrem vás nepozná nik, alebo len veľmi malá skupina investorov, ktorá ešte nestihla zasiahnuť do cien na burze. Všetci aktívni investori, alebo traderi by si pred obchodovaním mali preto položiť tieto otázky:

  1. Prečo by táto informácia nemala byť zapracovaná do aktuálnej ceny?
  2. Je to tzv. inside informácia, alebo informácia dostupná všetkým investorom, či obchodníkom?
  3. Je nejaký dôvod domnievať sa, že aktuálne ceny nie sú najlepším odhadom skutočnej ceny?

Myslím, že drvivá väčšina informácií, na základe ktorých aktívni investori, alebo traderi obchodujú, sú verejne známe informácie (ako napr. odhad budúcich ziskov, tržieb, plánované odstúpenie riaditeľa tej-ktorej spoločnosti, minulé ceny pri technicek analýze atď.), ktoré sú tým pádom už zakomponované do ceny investičných nástrojov, napr. akcií. Preto ani nie je dôvod domnievať sa, že aktuálne ceny nie sú najlepším odhadom skutočnej hodnoty.

Ak teda kupujete napr. nejakú akciu za účelom špekulácie na základe nejakej informácie, ako si môžete byť  istí, že človek, ktorý vám ju predáva nemá lepšie informácie ako vy. Ak predáva on, prečo by ste mali vy kupovať? Ak je na druhej strane skúsený investor, alebo portfóliový manažér, ste si istí, že máte lepšie informácie ako títo dobre školení ľudia s dlhoročnou praxou?

Via IFA Blog.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma