Burton Malkiel: Ako investovať

Burton MalkielNa internete som nazrazil nedávno na veľmi príjemný rozhovor s Burtonom Malkielom. Na svojom blogu som jeho meno už viac krát spomínal. Je profesorom ekonómie na Princeton University, bol dekanom Yale School of Management, v 70tych rokoch bol členom Council of Economic Advisers - poradného orgánu prezidenta USA v ekonomických otázkach, ktorý je súčasťou kancelárie prezidenta Spojených štátov. A najmä je dlhoročným zástancom teórie efektívnych trhov a investovania do pasívne riadených indexových fondov.

V rozhovore pre CBS zdôzarňuje, že pasívne fondy porazili za poslednú, tzv. stratenú, dekádu minimálne dve tretiny podielových fondov. Veľmi vážne nabáda investorov diverzifikovať – cez dlhopisy, medzinárodné akciové trhy, akciové trhy rozvíjajúcich sa krajín, domáce akciové trhy atď. Podľa jeho názoru (a ja úplne súhlasím) je investovanie veľmi jednoduchý proces. Netreba si nechať nahovoriť od finančných poradcov, bankárov, obchodníkov s cennými papiermi atď, že ide o raketovú vedu.

Stačí dodržiavať zopár jednoduchých princípov a garantovane dosiahnete lepšie zhodnotenie ako drvivá väčšina ľudí investujúcich aktívne. Tiež neodporúča investovať do komodít, čo je hitom posledných rokov. Zmysel má podľa neho investícia do akciových trhov krajín bohatých na nerastné suroviny (Rusko, Chile, Austrália atď…). Kúpou indexových fondov, ktoré pokrývajú aj tieto krajiny, dosiahnete výhody, ktoré komodity potenciálne môžu prinášať.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma