Po páde (After the Fall)

Financial CrisisCarmen Reinhart z University of Maryland a Vincent Reinhart z American Enterprise Institute zverejnili štúdiu After the Fall, v ktorej skúmali správanie reálneho (očisteného o infláciu) HDP, nezamestnanosti, inflácie, cien nehnuteľností atď desať rokov pred a desať rokov po vážnej kríze v rôznych postihnutých krajinách sveta. Napríklad skúmajú krach z 1929, ropný šok z 1973, krach akciového trhu v Japonsku z 90tych rokov, ale aj najnovšiu finančnú krízu.

Reinhartovci zistili, že reálne HDP je podstatne nižšie a nezamestnanosť vyššia desať rokov po kríze v porovnaní s desaťročím pred krízou. Toto obdobie uťahovania opaskov zvykne podľa nich trvať minimálne tak dlho ako obdobie expanzie pred krízou. Táto expanzia je často spôsobená nadmerným poskytovaním úverov a zvyšovaním zadlženia (pákového efektu).

Zdá sa teda, že na zotavenie ekonomík po súčasnej kríze si ešte nejaký ten rôčik počkáme.

English summary: Carmen Reinhart from the University of Maryland and Vincent Reinhart from the American Enterprise Institute publishes an interesting empirical study  After the Fall. They analysed the behavior of real GDP, unemployment, inflation, real estate prices etc 10 years prior to and 10 years after a major global or coutnry-specific crisis. E.g. they cover the 1929 stock market crash, oil shock from 1973, Japanese stock market crash from the 90s or the most recent financial crisis.

The Reinharts presented evidence that the real GDP is significantly lower and the unemployment substantially higher 10 years after the crisis than 10 years prior to it. This retrenchment period tends to last at least as long as the expansion prior to the crisis. The boom is very often caused by expansion in credit and increasing leverage.

It seems that we will have to wait some time till it’s over with the retrenchment period.

Via Clusterstock.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma