Vymenovali nástupcu Billa Millera

Bill MillerSprávcovská spoločnosť Legg Mason vymenovala nástupcu po kedysi uznávanom Billovi Millerovi, ktorý spravuje fond Legg Mason Value Trust. Od roku 1991 do 2005 fond pod jeho vedením porážal rok čo rok index S&P 500. No o rok na to, čiže v 2006, sa jeho úspešná šnúra skončila a jeho výkony sa dramaticky prepadli v nasledujúcich rokoch. V rokoch 2007 a 2008 nakúpil akcie spoločností ako Wachovia, AIG, Bear Sterns, či Freddie Mac, ktoré boli krízou najviac postihnuté a spôsobili jeho pád. Z fondu odišlo mnoho veľkých investorov a z niekdajších 21 miliárd USD sa majetok v správe scvrkol na 4,2 miliardy USD.

Po výsledkoch za posledné roky sa výkonnosť fondu Value Trust prepadla na dno alebo blízko dna v porovnaní s podobnými fondami za obdobie 3, 5 a 10 rokov. Len na 15 ročnom investičnom horizonte je Millerov fond Value Trust o kúsok lepší ako index S&P 500 (samozrejme bez zohľadnenia rizika).

Je vidno, že dlhodobo porážať trh je naozaj takmer nemožné. Môže sa vám to dariť dva, či tri roky, no že sa vám to bude dariť 10, 20, či viac rokov (čas potrebný na dôchodkové sporenie) je extrémne nepravdepodobné. S pasívnym investovaním má človek istotu, že dosiahne trhový výnos a prekoná výnosy špekulantov, či aktívnych investorov.

Zdroj: The Wall Street Journal.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , ,

This article has one comment so far!

  1. Bill Miller odchádza | Pasívne investovanie - investujte s nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu says —

    [...] Bill Miller odchádza Bill Miller patril do nedávna v Spojených štátoch k legendárnym investorom typu Petra Lyncha, či Johna Templetona. Počas 15 rokov od roku 1991 každoročne porážal americký index S&P 500. Od roku 2006 to s ním začalo ísť dolu vodou. Niektoré podrobnosti sa dočítate napríklad aj v tomto článku. [...]

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma