Interview s Kenom Rogoffom

Ken RogoffWashington Post zverejnil rozhovor s Kenom Rogoffom, profesrom ekonómie na Harvard University. Rogoff sa preslávil štúdiou Empirical Exchange Rate Models of the Seventies: Do they fit out of sample?, kde v spolupráci s Richardom Meesom testovali presnosť predpovedí vývoja menových kurzov pomocou vtedajších modelov v porovnaní s laicky povedané hodom mincou. V spomínanej štúdii sa ukázalo, že keby investori hádzali mincou, dosiahli by lepšie výsledky, ako keby sa spoliehali na vtedajšie modely výmenných kurzov. Toto sa potvrdilo aj v ďalších štúdiach z roku 1995 a 2005 (pozri tu a tu).

Rogoff nedávno vydal v spolupráci s Carmen Reinhart knihu This time it’s different, v ktorej skúmali hospodárske krízy v 66 krajinách, na piatich kontinentoch počas posledných 800 rokov. V rozhovore pre Washington Post povedal, že krízam vždy predchádza arogancia a ignorancia, schopnosť presvedčiť sám seba, že tento krát to už určite bude inak, tento krát sa nerútime do priepasti. Veľkým krízam podľa Rogoffa vždy predchádzali bubliny na trhu s nehnuteľnosťami a využívanie pákového efektu. Následne prichádzali dlhové krízy, ktoré viedli k štátnym krachom. Je to fakt, ktorý treba brať vážne a hrozí aj nám v dnešnej situácii. 

Rogoff v rozhovore upozorňuje, že predpovedať krízy je nesmierne ťažké. Tí, ktorí o sebe tvrdia, že krízu predpovedali, ju predpovedali rok čo rok posledných 10 rokov. Je to podobné kardiologickému vyšetreniu, kde pacientovi zistia vysoký cholesterol a ďalšie rizikové faktory. Infarkt môže prísť nasledujúci deň, alebo nemusí prísť ďalších 20 rokov.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , ,

This article has one comment so far!

  1. Zlato na 10 000 USD? | Pasívne investovanie says —

    [...] }()); Kenneth Rogoff, profesor ekonómie na Harvard University, tiež známy svojím výskumom ekonomických kríz a štátnych krachov, varuje bežných investorov pred [...]

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma