Credit Ratings and Stock Return Anomalies (Úverové ratingy a trhové anomálie)

Stock marketEkonómovia za posledné roky objavili pri skúmaní minulých dát mnohé ‘anomálie’, ktoré uvádzajú ako dôkazy proti efektívnym trhom a indexovým fondom. Investori, ktorí by tieto anomálie vedeli využiť vo svoj prospech, by dosiahli nadpriemerné výnosy bez toho, aby podstúpili riziko. Ako príklad takejto anomálie sa dá uviesť napr. stock price momentum – akcie, ktoré rástli (padali) posledný rok, budú rásť (klesať) aj ďalší. V poslednom období sa ukazuje, že takmer všetky z týchto anomálií sú len zdanlivé, nedajú sa využiť kvôli vysokým transakčným nákladom, prípadne zaniknú onedlho po ich zverejnení.

Doron Avramov z University of Maryland, Tarun Chordia z Emory University, Gergana Jostova z George Washington University a Alexander Philipov z tej istej univerzity zverejnili tento mesiac štúdiu Anomalies and Financial Distress, v ktorej skúmali spojitosť medzi objavenými anomáliami a finančnou situáciou firiem. Zistili, že skúmané ‘anomálie’ (price momentum, earnings momentum, credit risk, analyst earnings forecast dispersion, idiosyncratic volatility, capital investments) sú v skutočnosti len zdanlivými anomáliami a objavujú sa len pri akciách firiem s nízkou trhovou hodnotou s úverovým ratingom horším ako BB+ v období, kedy im bol znížený rating. Keď spomínaní vedci vylúčili tieto firmy zo skúmanej vzorky amerických firiem tzv. anomálie sa stratili. Inými slovami, skúmané anomálie sú v skutočnosti len zdanlivé a vyššie výnosy akcií, ktorých sa týkajú, sú dôsledkom rizika, ktoré je spojené s finančnou situáciou týchto firiem. O žiadne anomálie nejde - za vyššími výnosmi stojí vyššie riziko.

Ďalšou skutočnosťou je, že aj keby sa jednalo o anomálie a teda možnosť bezrizikového zisku, nedal by sa zrealizovať, keďže ide o malé firmy, ktorých akcie sú nedostatočne likvidné, s čím sú spojené vysoké transakčné náklady, ktoré by vymazali potenciálne zisky.

English summary (taken from here):

In the April 2010 revision of their paper entitled “Anomalies and Financial Distress”, Doron Avramov, Tarun Chordia, Gergana Jostova and Alexander Philipov use portfolio sorts and regressions to investigate the relationship between financial distress (low credit ratings and downgrades) and profitability for trading strategies based on: stock price momentum, earnings momentum, credit risk, analyst earnings forecast dispersion, idiosyncratic volatility, asset growth, capital investments, accruals and value.

They conclude that profitability of strategies based on price momentum, earnings momentum, credit risk, analyst earnings forecast dispersion, idiosyncratic volatility and capital investments derives predominantly from short positions in firms with poor credit (less than BB+) during deteriorating credit conditions. Profitability comes mostly from 12-month intervals bracketing credit rating downgrades. Evidence indicates that many (but not all) well-known stock return anomalies derive their profitability from short positions in firms with low credit ratings during deteriorating credit conditions, with shorting constraints and illiquidity limiting exploitation. In other words, the said anomalies are spurious and higher returns result from risk based on the financial distress of the relevant companies.

Via CXO Advisory Group.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma