Do Behavioral Funds Work? (Fungujú fondy využívajúce behaviorálnu ekonómiu?)

Behavioral FinanceZástancovia behaviorálnej ekonómie odhalili množstvo omylov v uvažovaní (napr. gamblerov omyl – ak pri hode mincou padne veľa krát po sebe hlava, ľudia majú tendenciu myslieť si, že pri ďalšom hode padne znak s väčšou pravdepodobnosťou) a tvrdia, že ľudia sú vo svojom rozmýšlaní iracionálni, čo by sa dalo využiť pri investovaní.

Avšak jedna vec sú teoretické štúdie o iracionálnom uvažovaní často vykonávané v umelých, nereálnych podmienkach a druhá vec je tieto poznatky využiť v obchodovaní na dosiahnutie nadpriemerných výnosov – či už kvôli nákladom spojeným s využívaním behaviorálnej ekonómie pri obchodovaní, alebo kvôli faktu, že investori nerobia donekonečna chybné rozhodnutia a dokážu sa z nich poučiť.

Vedci z Florida State University a Central Michigan University zverejnili štúdiu, v ktorej skúmali 16 akciových fondov, o ktorých je známe, že využívajú výsledky behaviorálneho výskumu. Zistili, že tieto fondy síce priťahujú množstvo peňazí a investorov, no nedokážu prekonať trh, keď sa vezme do úvahy aj ich miera rizika. Z výskumu vyplýva, že tieto fondy len napodobňujú fondy investujúce do tzv. value (podhodnotených) akcií a neprinášajú nové výnosné stratégie.

Via The Psy-Fi Blog.


pošli na vybrali.sme.sk

Tags: , , , , ,

Ak Vás článok zaujal, rád si prečítam Váš názor.

*


PageRank ikona zdarma